Snowden znovu na scéně: To, co dělá Rusko, by neměl dělat nikdo

05.09.2015 20:16

Američan Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, dnes vyčetl Moskvě omezování svobody slova. Snowden přitom už dva roky žije v Rusku, kam se uchýlil před americkými úřady. Kritiku Ruska Snowden vyslovil při videokonferenci, když mu byla udělena norská cena Björnstjerna Björnsona.

Snowden znovu na scéně: To, co dělá Rusko, by neměl dělat nikdo
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické špionáže. Monitorování se týkalo i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové. Spojené státy, jejichž pověst tím vážně utrpěla, vydaly na Snowdena mezinárodní zatykač a Snowden se od té doby obává cestovat.

„Je to zklamání, je to nepříjemné,“ odpověděl čerstvý nositel norské ceny za svobodu projevu na dotaz týkající se situace v oblasti lidských práv v Rusku, zejména pokud jde o státní kontrolu internetu. „Rozhodnutí ruské vlády ve stále větší míře kontrolovat internet, kontrolovat, na co se lidé dívají, včetně určitých částí soukromého života, aby mohla rozhodovat o tom, co je nebo není adekvátní způsob vyjadřování lásky mezi lidmi, je nejen zásadně špatné, nýbrž vůbec nepřísluší žádné vládě,“ prohlásil podle agentury AFP Snowden.

Poznamenal také, že neměl v úmyslu žít v Rusku. „Nikdy jsem nezamýšlel jet do Ruska. To nikdy nebyl můj záměr. Pouze jsem projížděl do Latinské Ameriky. Bohužel Spojené státy zrušily platnost mého pasu,“ řekl. Připomněl také, že neúspěšně žádal o azyl v jiných 21 zemích. Dal by prý přednost tomu, žít ve vlasti. „Ale exil je exil,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…