Sobotka bude v Rakousku mimo jiné probírat budoucnost EU

19.08.2017 13:30

Diskuse o budoucnosti Evropské unie a o hospodářském a sociálních sbližování jejích členů čekají ve středu premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) v Salcburku. Sejde se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, rakouským kancléřem Christianem Kernem a slovenským premiérem Robertem Ficem. V souvislosti s výzvami Francie a dalších zemí k boji se mzdovým dumpingem plánuje Sobotka apelovat na to, aby francouzské a rakouské firmy v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

Sobotka bude v Rakousku mimo jiné probírat budoucnost EU
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v pořadu Partie TV Prima.

Kern chce v tzv. slavkovském formátu, tentokrát rozšířeném o Francii, řešit mimo jiné sociální a mzdový dumping. Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států EU na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích. Macron před nedávnem situaci kritizoval s tím, že východní státy z nižší ceny práce svých pracovníků profitují.

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a Sobotka ale spojují otázku s tím, jak jsou odměňováni na východě Evropy pracovníci společností, jejichž centrály sídlí například ve Francii. „Pokud by to probíhalo nynějším tempem, tak by to trvalo zhruba 222 let, než by české mzdy dohnaly ty francouzské. Pokládáme to za zcela nepřijatelné a nemožné,“ řekl v úterý.

Sobotku na summitu čekají i samostatná jednání s Kernem a s Macronem. S novým francouzským prezidentem budou mluvit o strategickém partnerství obou zemí, o obranné a bezpečnostní spolupráci i o situaci ve Středomoří a v Libyi, uvedl Úřad vlády. Sobotka také Macronovi představí plánované akce v rámci oslav 100 let vzniku Československa, které se uskuteční v příštím roce.

Mezi tématy by se mohl objevit i český tendr na provozovatele mýtného systému. Jeho podmínky v pátek kritizoval francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague. Zadávací podmínky soutěže za zhruba 29 miliard korun podle něj poškozují francouzské firmy a naopak nahrávají dosavadnímu správci, rakouské společnosti Kapsch. Ministerstvo dopravy pracuje na oficiální odpovědi, výtky odmítne.

Americký server Politico tento týden napsal, že Macron se chce v Salcburku pokusit přesvědčit evropské spojence, že nemá oči jen pro Německo, a po letech přehlížení se bude snažit oživit vztahy s východní Evropou. Po schůzce v Rakousku bude Macron pokračovat návštěvou Rumunska a Bulharska.

Slavkovský formát byl vytvořen v lednu 2015 ve Slavkově u Brna. Jeho cílem je rozvíjet spolupráci Česka, Rakouska a Slovenska v oblasti sousedských vztahů, evropských politik a v dalších tématech. V současné době předsedá skupině Rakousko. Poslední schůzka premiérů v tomto formátu se uskutečnila letos v červnu v Brně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…