Sociální napětí se v některých lokalitách podařilo zmírnit, píše Šimůnková

03.05.2012 11:50

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková poukazuje na to, že vzrůstající napětí v soužití s Romy je fakt. V článku pro Lidové noviny ale odmítá, že by se s tím nic nedělo. Například v Litvínově se prý podařilo odvést kus dobré práce, aby tam napětí už neeskalovalo.

Sociální napětí se v některých lokalitách podařilo zmírnit, píše Šimůnková
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková

Litvínov zvýšil počet strážníků, kteří se věnují také prevenci. Kontrolují herny, jejichž počet měl být redukován. Ve městě byla rozšířena terénní sociální práce, otevřel se volnočasový klub pro děti a mládež a zavedl ubytovací řád a sociální služby v ubytovnách. Rozjel se také projekt prostupného bydlení.

Napětí na sídlišti Janov polevilo

Šimůnková upozorňuje, že hlavním partnerem těchto kroků byla zejména vládní Agentura pro sociální začleňování.

V článku v LN tvrdí, že na sídlišti Janov se podařilo snížit napětí a stále v něm bydlí čtyři tisíce lidí. Řada radnic také bere záležitost do svých rukou, což Šimůnková oceňuje. Stát jim v tom pomáhá.

Šimůnková se ale zlobí na média, která prý snahu zmírnit sociální napětí maří. „Ta v posledních měsících stála na začátku většiny společenských konfliktů a následných demonstrací,“ píše v článku v LN.

Dobře organizované skupiny vyvolávají nenávist a napětí ve společnosti

Vládní zmocněnkyni pro lidská práva také vadí aktivita extremistů. „Jde o dobře organizované skupiny, jejichž cílem je nenávist a napětí ve společnosti vyvolávat, anebo dále přiživovat. Proto se v loňském létě napojili na již trestaného podvodníka Kohouta, který rozdmýchal nepokoje ve Varnsdorfu, či na místní extremisty v Rumburku,“ uvádí Šimůnková.

Podle ní extremisté také kontaktovali matku napadeného chlapce v Břeclavi a chtěli ji vtáhnout do své hry. Zároveň neustále šíří nenávistnou propagandu po sociálních sítích a publikují rasistické články.

„Napětí ve společnosti bylo, je a bude. Bude se však lišit intenzitou a i tím, vůči komu bude nasměrováno. Starostové, autority ve státní správě a média mohou napětí mírnit či posilovat. Důležité je také hovořit o funkčních řešeních, která existují,“ nabádá Šimůnková v LN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…