Šokující obvinění z Respektu: BIS chrání Pavla Béma

13.09.2016 21:26

Redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný se rozepsal o vztazích mezi Bezpečnostní informační službou a bývalým primátorem Pavlem Bémem. Toho společně s podnikatelem Romanem Janouškem totiž tajná služba brání. Důvody jsou však neznámé.

Šokující obvinění z Respektu: BIS chrání Pavla Béma
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Na zveřejněné odposlechy (v roce 2012) Pavla Béma a Romana Janouška – Kolibříka a Mazánka – sedá pomalu prach zapomnění,“ napsal Spurný s tím, že stejný osud potkalo i vyšetřování Jana Petržílka. „Důvod je podle několika zdrojů jediný,“ poznamenal. BIS zkrátka chrání Béma i Janouška, „hájí svůj zájem“, státní zájem, o kterém obyčejní lidé nic nevědí.

„Podobné je to v případu pěti loni unesených Čechů v Libanonu. Věc je docela zamotaná, ale jisté je, že se na svobodu dostal jeden z hlavních blízkovýchodních obchodníků se zbraněmi, Alí Fajád,“ napsal Spurný a uvedl, že již dříve vypluly na povrch zprávy o tom, že se organizuje akce na Fajádovo vysvobození.

„Podařilo se, Fajád je na svobodě a je zřejmé, že operace se naopak nepodařila českým tajným službám – civilní rozvědce a vojenskému zpravodajství,“ komentoval dál aktivity BIS, která se zamotala do vlastního vyšetřování a neposkytla klíčové informace, když bylo třeba.

„Mohlo to být všechno úplně jedno, ovšem dnes je zřejmé, že ani o tomto případu se nedozvíme, co máme, protože tu je nějaký zájem státu chránit nějaké informace,“ myslí si Spurný. A zájmy státu jsou zájmy tajných služeb, nikoli jeho občanů. „Tajné služby mají vždy výsadní postavení, protože jinak se nedá dostat k řadě zajímavých a citlivých informací, což nás opravdu může ochránit.“

Důvodem, proč se Spurný odhodlal ponořit se do světa tajných služeb, je skutečnost, že nad nimi není žádná kontrola. „Komise se nemohou dostat k důležitým informacím a vědí o tajných službách jen o málo víc než my. O civilní rozvědce možná méně než my, protože ta zatím žádné kontrole nepodléhá.“

Nová civilní komise také nebude mít zdaleka takové pravomoci, jak by bylo třeba. Natož pak důvěryhodnost. „Samozřejmě nemůžeme doufat, že pětice mužů a žen uhlídá na vedlejšák za dvacet tisíc korun měsíčně, co všechno tajné služby dělají. Ale bude mít šanci vyvrátit – nebo potvrdit, a potom bude na vládě, případně soudu, co se stane – aspoň ta nejpalčivější podezření, že tajné služby dělají něco, co není v našem bezpečnostním zájmu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…