Soudce Bárty a Škárky: Je to má největší kauza

10.03.2012 13:03

Soudce Jan Šott předsedá senátu v případu údajné korupce ve Věcech veřejných. Šéf poslanců VV Vít Bárta je podezřelý, že si chtěl koupit loajalitu poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Soudce má za sebou šestiletou praxi a současný případ je prý jeho dosud největší. Řekl to v rozhovoru pro Právo.

Soudce Bárty a Škárky: Je to má největší kauza
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Začátek soudního řízení s Vítem Bártou, Oldřich Chudoba v popředí

Šott označil soud za nejzávažnější, jaký zažil kvůli rozsahu kauzy, mediální prezentaci, zájmu lidí i sledovanosti. Případ přijal profesionálně a žádné velké emoce kvůli tomu necítil. Popsal, že případ má přes tisíc stránek, které si musel ihned nastudovat. Stihl to za dvanáct dní.

Přítomnost novinářů je určitou ochranou proti spekulacím o nekorektním řízení

„Text obžaloby mi přišel kvalifikovaný, stejně tak mi přišly kvalifikované výkony všech stran. Nejen kvalifikované, ale myslím si, že i korektní,“ řekl Šott deníku Právo.

Soudce nechal jednání veřejné, novináři tak denně přinášeli podrobné informace o probíhajícím procesu. „Nemám pocit, že by přítomnost kamer obžalované nějak omezovala v jejich obhajobě, že by na ně působila psychicky negativně. Taktéž jsem měl pocit, že to neovlivňuje výpovědi svědků. Většina lidí, kteří tu celý týden vystupovali, má zkušenosti s kamerami, umějí před nimi zjevně vystupovat,“ zdůvodnil přítomnost tisku v soudní síni.

Dodal, že je to také jistý způsob obrany proti spekulacím, že je řízení vedeno nekorektně. Každý má možnost vidět, jak se soud chová k oběma stranám. Šott se ale odmítl vyjádřit k výroku prezidenta Václava Klause, který přítomnost novinářů u soudu kritizoval.

Šott nechal svědka Jánského mluvit. Nakonec byly zodpovězeny všechny otázky

Šott zažil během soudu překvapivé okamžiky. Například když poslanec Škárka předložil nahrávku Víta Bárty. Pobavilo ho také vystoupení předsedy Věcí veřejných Radka Johna. V případě svědka Tomáš Jánského se nejdříve držel trochu zpátky.

„Snažím se řízení vést takovým způsobem, abych je – terminologií fotbalového rozhodčího – trochu pustil. Mám totiž zkušenost, že v devadesáti pěti, možná více procentech případů se tak lépe dobereme k cíli. I v případě svědka Jánského to k tomu přispělo. Nakonec odpověděl na všechny otázky a věc je vyřešena,“ vysvětluje soudce Šott.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…