Soudcům a státním zástupcům se zvýší platy, rozhodla Sněmovna

18.12.2012 21:16

Soudcům a tím i státním zástupcům by se měly od příštího roku zvýšit platy. Normu, která to předpokládá, dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila bez rozpravy Sněmovna. Poslanci do předlohy, která míří do Senátu, přidali zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad zákonodárců. Zdaněny zůstanou, přesto se mírně zvýší.

Soudcům a státním zástupcům se zvýší platy, rozhodla Sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.

Předloha zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Platy zástupců se od soudcovských odvíjejí, jsou na 90 procentech. Předloha se netýká platů ústavních soudců - nepolepší si stejně jako například ministři a zákonodárci. Pro tyto skupiny zůstávají platy zmraženy do konce roku 2014.

Levice se odhlásila z hlasovacího systému

Zrušení odvodů z paušálních náhrad navrhl Jan Čechlovský (ODS). Předseda Věcí veřejných Radek John upozornil, že kdo bude hlasovat pro, zvýší zákonodárcům příjmy. VV v tiskové zprávě uvedly, že to bude "řádově o 5000 korun měsíčně".

Paušální náhrady ale pobírají zákonodárci různé. Náhrada na dopravu se totiž počítá podle vzdálenosti jejich trvalého pobytu od sídla parlamentní komory nebo od obce, v níž má kancelář.

Pro Čechlovského návrh hlasovalo 69 z 94 přítomných poslanců, 21 jich bylo proti. Poslanci ČSSD a KSČM se při rozhodování o normě odhlásili z hlasovacího systému.

Hrozí žaloby?

Platová základna pro soudce by činila příští rok podle nového návrhu asi 62.900 korun. Byla by asi o 5600 korun vyšší než letos. Celkové rozpočtové náklady se předpokládají ve výši 556,7 milionu korun navíc.

Vláda schválila nynější předlohu teprve v pátek. Reagovala na situaci, když Sněmovna minulý týden původní normu o platech ústavních činitelů neschválila. Po úpravách totiž obsahovala například i zrušení zdanění náhrad zákonodárců.

Mzdy soudců a tím i platy státních zástupců jsou kvůli tomu od ledna v ohrožení. Původní vzorec pro výpočet soudcovských platů s koeficientem 2,5 totiž už dříve zrušil Ústavní soud. Soudci podle vyjádření jejich zástupců nejsou spokojeni ani s nově navrženým koeficientem; žádají trojnásobek průměru v nepodnikatelské sféře a věc možná opět skončí u Ústavního soudu.

Koeficient tři dnes navrhovala Jana Suchá (LIDEM), ale neuspěla. Za její návrh se vyslovil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který uvedl, že je ústavně konformnější, a potvrdil, že jinak budou hrozit ze strany soudců žaloby. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) ale byla proti. Pro návrh Suché zvedlo ruku 24 ze 106 přihlášených zákonodárců, 32 jich bylo proti.

Nynější předlohu musí ještě posoudit horní komora a podepsat prezident. Senát by ji mohl projednávat po Vánocích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…