MfD si dala tu práci a obešla deset nemocnic s neviditelným fixem v ruce, kterým označkovala vybavení toalet. Po týdnu se redaktoři přišli kouknout na výsledky, zda jejich čmárance budou pod ÚV světlem vidět i teď. Prošly jen dva špitály. Ačkoliv by se toalety měly umývat i třikrát denně, nikdo podle zjištění deníku i celý týden pořádně záchody neumyl.
S podivem se na výsledek dívá Kamila Gotwaldová ze Spojené akreditační komise kontrolující čistotu nemocnic. Podle ní jde o běžnou praxi. Nemocnice si totiž může lehce zkontrolovat, zda za milióny ročně pro úklidové firmy dostávají to, co by měly.
Za bakterie milióny korun ročně
„Úklidové práce stoji celou Všeobecnou fakultní nemocnici včetně zajištění provozu kuchyněk 64 milionů korun a na Fakultní poliklinice v obou budovách 4 miliony ročně,“ sdělila ředitelka nemocnice Dana Jurásková.
„I u nás jsou nemocnice, kde se polovina personálu nakazila klostridiemi a mají je už půl roku na plicích a nemohou se jich zbavit,“ citují noviny Gotwaldovou. A tato nemoc není jediná, kterou může člověk z bakterií dostat. V nemocnicích žijí například i úplavice, salmonely či legionela. „Ano, našly se i u nás v nemocnici,“ říká k bakteriím epidemioložka Dana Hedlová z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Větší čistota na pumpě
Hedlová má k výsledku jasný postoj. Podle ní je snad větší čistota i na pumpě. „Bohužel stále jen málo nemocnic pokládá za důležité sledování infekcí na základě analýzy rizik,“ dodává.
Redaktoři MfD testovali nemocnice v Českých Budějovicích, Písku, Praze, Říčanech, Ostravě, Karviné, Žatci, Brně, Břeclavi a Ústí nad Labem. Testem prošly pouze první dvě zmíněné.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno