Státní dluh za vlády ČSSD překročí magickou hranici, varuje novinář

11.06.2013 9:59

Sociálním demokratům prý připadá, že strach ze státních dluhů je pryč. Teď je v módě oživování ekonomiky a strach z recese. Podle prezidenta Miloše Zemana se lze z recese proinvestovat a ČSSD prý proto hodila přes palubu i návrh finanční ústavy připravený Ministerstvem financí. Píše to šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral v komentáři pro MF Dnes.

Státní dluh za vlády ČSSD překročí magickou hranici, varuje novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

"Hlášky Bohuslava Sobotky na téma, že Kalouskova fiskální ústava je jen o škrtání a nikoli o příjmech rozpočtu, jsou čirým a neobhajitelným nesmyslem, protože zákon nezakazuje zvedat daně. Ani náhodou," píše Páral. Rozhodnutí ČSSD zablokovat tohle téma v Parlamentu neznamená podle novináře nic jiného, než že se Sobotka připojil k expremiérům Vladimíru Špidlovi, který hlásal, že "zdroje jsou", a Jiřímu Paroubkovi s jeho heslem, že "státní dluhy se nesplácí".

"Socialisté nikdy nechtěli nic, co by svazovalo jejich vládu v utrácení a dělání dluhů. Je totiž evidentní, že vláda v příštím období zažije okamžik, kdy státní dluh České republiky překročí magickou hranici padesáti procent hrubého domácího produktu a vláda by podle znění finanční ústavy musela znovu požádat o důvěru a evidentně také vysvětlit, co s tím hodlá dělat," pokračuje Páral. "A socialisté velmi neradi vysvětlují, co dělají s penězi daňových poplatníků," dodává.

Zaorálek si osvojil prezidentův bonmot

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prý prohlašuje, že sociální demokracie vymění finanční ústavu za přijetí fiskálního kompaktu, protože ten by začal platit až v okamžiku vstupu do eurozóny. "Ač se zrovna on těžko snáší s prezidentem Zemanem, docela dobře si osvojil jeho dávný bonmot, podle něhož je 65 procent obyvatel dementních, dvacet jsou alkoholici, deset šílenci a jen zbytek je normální," píše Páral.

Pokud prý totiž nebudeme snižovat schodek rozpočtu, ať už s fiskální ústavou, nebo bez ní, ale rozhodně bez marných pokusů o oživování ekonomiky, nikdy nedosáhneme parametrů, s nimiž můžeme vstoupit do eurozóny. Ale na druhou stranu, když nebudeme v eurozóně, nemusíme dodržovat žádná zvláštní rozpočtová pravidla, uzavírá Páral pro MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…