Za poslední dvě dekády se role Německa v globálním světě fundamentálně proměnila. Po sjednocení východního se západním Německem v roce 1990 se rázem ze středoevropské země stal ekonomický gigant, což se ovšem v několika následujících letech nikterak neodrazilo na jeho zahraničněpolitické agendě. Dnes je ovšem Německo již evropskou mocností, která sklízí jak obdiv, tak i kritiku.
„Od roku 1998 na různých úrovních a v různých funkcích sloužím své zemi. V průběhu těchto let nikdy nebylo prioritou Německa vytvořit si nějakou rozhodující roli na mezinárodní aréně. Německo volilo spíše opatrný postup a udržování stabilní pozice, zatímco se svět kolem něj měnil,“ napsal Steinmeier.
V posledních letech se navzdory svému opatrnému přístupu Německo zapojilo hned do několika mírových misí: na Ukrajině, v Kolumbii, Iráku, Libyi, Mali, Sýrii a na Balkáně. Právě takové operace nutí Německo přehodnotit principy, kterými se řídilo v posledních padesáti letech.
„Ještě v roce 2003, kdy Německo odmítlo podpořit americkou invazi do Iráku, naši zemi mnozí nazývali ‚nemocným mužem Evropy‘: nezaměstnanost v té době dosahovala až 12 procent, ekonomika stagnovala a sociální systém byl přetížen. Nicméně jen několik let poté prosadil tehdejší kancléř Schröder sérii reforem, které dostaly Německo z krize a vrátily mu ekonomickou sílu, o kterou se může opírat dodnes,“ uvedl Steinmeier.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib