Stop škodlivému vlivu propagandy. Studenti šíří osvětu mezi mladými

27.12.2016 16:20

Ondřej Chlupáček je jedním ze studentů Masarykovy univerzity (MU), který se podílel na projektu „Zvol si info“. Snaží se studenty naučit, jak poznat pochybný článek na internetu, jak rozpoznat dezinformační text a tak podobně. Tým studentů MU kampaň vede jak na internetu, tak na středních školách. Snaží se mladým lidem pomoct, aby neutonuli v moři obrovského množství informací.

Stop škodlivému vlivu propagandy. Studenti šíří osvětu mezi mladými
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Média mají v dnešní době obrovskou moc. Nejenže ovlivňují názory lidí, ale často je i utváří. A ve chvíli, kdy si lidé utváří názory na základě lží, falešných zpráv a dezinformací, tak z toho nikdy nemůže vzejít nic dobrého. Jako příklad můžeme uvést brexit, kdy jedním z hlavních taháků kampaně za opuštění byla informace, že Velká Británie dává každý den do Evropské unie 350 milionů liber. Dokonce to měli napsané na autobuse a chtěli tyto peníze investovat do zdravotnictví. Druhý den po brexitu to Nigel Farage vyvrátil, že se to nestane, že to není pravda. A nelze vyloučit, že se lidé v tomto případě mohli rozhodnout na základě nepravdy,“ říká Chlupáček v rozhovoru pro server E15.cz.

Smyslem projektu „Zvol si info“ je proto upozornit na škodlivý vliv propagandy. Nejde však o to, bojovat proti nějakému konkrétnímu zdroji informací, který by bylo možné označit za škodlivý. Univerzitní studenti si kladou za cíl zvýšit mediální gramotnost. Středoškoláky oslovují, protože k nim mají jako vysokoškoláci nejblíže, ale ohlasy na sociálních sítích svědčí o tom, že se kampaň zamlouvá i řadě dospělých.

Celý článek naleznete zde

Projekt středoškolákům vysvětluje, jak je třeba pracovat se zdroji, jak některé články cílí především na emocionální stránku čtenáře a jak si hrají třeba s jeho strachem. Přitom by mnohdy stačilo, aby lidé více používali vlastní hlavu.

„Problém současné propagandy je, že ne nutně někoho přesvědčuje o změně názoru. Spíše se snaží čtenáře na internetu utopit ve spoustě alternativních variantách pravdy a nepravdy – a to do takové míry, že lidé začnou být apatičtí naprosto ke všemu, co se děje okolo nich. Situace, kdy lidé nejsou schopni odlišit, co je pravda, co ne, co je realita a co fikce, nahrává těm jedincům, kteří nemají s demokracií dobré úmysly. Takže čím víc takových zpráv ve veřejném prostoru je, tím hůř,“ varoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…