Strany a hnutí musí opět předložit zprávy o svém hospodaření

12.03.2014 15:45

Politické strany a hnutí musí letos stejně jako každý rok předložit Poslanecké sněmovně výroční zprávy o svém loňském hospodaření. Musí v nich například uvést informace o darech od svých sponzorů. Čas na předložení zpráv mají do úterý 1. dubna, mohou je také poslat poštou a v takovém případě je rozhodující razítko na obálce.

Strany a hnutí musí opět předložit zprávy o svém hospodaření
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Do sněmovny zatím dorazilo deset zpráv za loňský rok. Ke konci roku existovalo celkem 197 stran a hnutí.

„Politických stran opět přibylo, takže bude problém s těmi novými, protože mnohé ani netuší, že nějakou výroční finanční zprávu musí odevzdávat, a zjistí to, až když soud pozastaví jejich činnost, jak už se stalo, a potom je dodávají zpětně za minulá období," řekl ČTK předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Právě kontrolní výbor sněmovny poté prověřuje, zda jsou zprávy úplné a zda dorazily včas. Koníček soudí, že za posledních osm let, co zprávy prověřuje kontrolní výbor, se situace zlepšuje, pokud jde o jejich obsah a že zprávy už mají většinou všechny požadované náležitosti.

Zprávy by měly být přístupné veřejnosti od pátku 4. dubna ve sněmovní knihovně.

ČSSD očekává zisk

Sociální demokracie plánuje zveřejnit loňské výsledky svého hospodaření na tiskové konferenci 26. března. O rok dříve skončila se ztrátou 16 milionů korun. Pro letošní rok plánuje strana příjmy a výdaje 212 milionů korun. Vládní hnutí ANO chce zveřejnit své výsledky do konce března. TOP 09 zveřejní výsledky na svém webu kolem 1. dubna. „Můžeme už v tuto chvíli říct, že očekáváme zisk," řekla ČTK mluvčí strany Martina Týblová.

Ve finančních zprávách stany a hnutí informují o svém hospodaření za předchozí rok. Uvádějí například objemy darů od občanů i firem, výdaje, informace o státních příspěvcích a musí také předložit zprávu auditora. Pokud některá strana zprávu opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě až zrušení.

Předložení úplné zprávy je podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil příspěvky z veřejných peněz. Strany dostávají od státu kromě jiného ročně 855.000 korun za každý mandát poslance nebo senátora, za každého krajského nebo pražského zastupitele pobírají 237.500 korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

18:40 Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestává ve své kritice vlády Petra Fialy (ODS); vzal si na mušku …