Takhle v Rusku masírují děti, upozorňují Evropské hodnoty

18. 1. 2016 10:10

Think-tank Evropské hodnoty ve třetím vydání svého newsletteru „Kremelská propaganda: Očima Západu“, jehož deklarovaným cílem je zprostředkovávat poznatky a aktuální témata ze západní veřejné debaty o fenoménu ruské informační války, zacílil vedle jiného i na výchovu mládeže v Rusku.

Takhle v Rusku masírují děti, upozorňují Evropské hodnoty
Foto: Iniciativa pro evropské hodnoty
Popisek: Iniciativa pro evropské hodnoty, logo.

Evropské hodnoty konstatují, že podpora aktivní participace mládeže je často zneužívána k mocenským účelům. Dále poukazují na existenci ruské televizní stanice pro děti, která má vychovávat k vlastenectví a chránit před Západem, o čemž před časem informoval server Echo24 s odkazem na Rádio Svobodná Evropa.

Think-tank také upozorňuje na zprávu ČTK uveřejněnou na serveru iDNES.cz, která informuje o tom, že se Rusko rozhodlo uvolnit v příštích letech téměř 1,7 miliard rublů na vlasteneckou výchovu občanů, zejména mladé generace. Vládní dekret upřesňuje, že vlastenecký program má v mládeži „vyvolávat pocit hrdosti a úcty ke státním symbolům, historickým pomníkům a památníkům vlasti“.

S odkazem na blogera Romanu Mácu rovněž uvádí, že uvnitř Ruska často dochází k odlišné interpretaci historie, než jak je známa. Události v Československu v roce 1968 jsou prý například vykládány tak, že země byla osvobozena od uchvácení imperialisty, „majdanem“ a od následné občanské války. Kvůli tomu údajně dochází k jejich „zombírování“. Podle Mácy je tento termín v Rusku využíván pro vymývání mozků ideologií „putinismu“.

Na závěr svého shrnutí Evropské hodnoty tvrdí, že v Rusku existuje několik uskupení mládeže založených na obdivování Putina. Za příklad dávají Demokratické antifašistické hnutí mládeže (Naši) či Projekt síť. Čtenáře odkazují na dánský dokument s názvem Polibek od Putina, který odvysílala také Česká televize.

Dokument zachycuje příběh Máši Drokové, která se v šestnácti letech stala jednou z hlavních představitelek provládního hnutí Naši. Její „kariéru“ odstartoval polibek, který v nadšení vtiskla na tvář Putinovi. Droková se postupem času stala tiskovou mluvčí hnutí, získala byt v Moskvě a vlastní auto, pravidelně se objevovala v televizi. Později ale začíná o své úloze pochybovat. Brutální útok na nezávislého novináře Olega Kašina ji vyburcuje k tomu, aby znovu zvážila, na čí straně chce stát. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

20:49 Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

REPORTÁŽ „Řeknu vám jednu věc, co mi na vás vadí. To, že nechodíte k volbám. Jde o demokracii,“ vytk…