K odstranění vyvlastňovacích paragrafů se zavázala vláda premiéra Petra Nečase (ODS) a dlouhodobě o to usiluje také radnice Horního Jiřetína a další odpůrci prolomení limitů těžby.
Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá prolomení limitů těžby žádný smysl
"Je to skvělá zpráva pro všechny, kteří bojují o existenci svých domovů proti plánům těžebních společností. Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá prolomení platných limitů těžby žádný smysl," řekl serveru Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky hnutí Greenpeace, která na připravovanou novelu upozornila.
Těžební společnosti ale varují, že stát ztratí přístupu ke strategickým zásobám nerostných surovin.
Ministerstvo průmyslu původně uvažovalo, že v návrhu pro vládu nechá vyvlastňovací paragrafy. Nakonec je ale nechalo vyškrtnout.
Lidé získají jistotu, že je nikdo nemůže připravit o domov
"Odstranění institutu vyvlastnění přispěje k transparentnosti vztahů mezi státem a soukromými vlastníky v oblasti těžby nerostných surovin," stojí podle Aktuálně.cz ve zprávě ministerstva průmyslu, kterou předloží vládě.
V případě střetu zájmů se budou moci majitelé nemovitostí dožadovat odškodnění nebo finančního vyrovnání od těžebních organizací. V určitých případech bude možné eliminovat negativní důsledky hornické činnosti na krajině a životním prostředí.
Novelu ocenil podle Aktuálně.cz Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína, který se stal hlavním odpůrcem rozšiřování těžby uhlí v severočeském městě. Lidé v ohrožených obcích podle něj získají jistotu, že je nikdo nemůže připravit o domov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe