Německo a Francie ve čtvrtek nařídily Evropské komisi, aby vypracovala "udržitelný a závazný" mechanismus pro přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Jak píše server britského listu The Guardian, premiéři Maďarska, Polska, Slovenska a Česka ale v pátek Paříži a Berlínu vzkázali, aby se "šly vycpat" a že multikulturalismus v západním stylu neznamená nic jiného než problémy. A že oni rozhodně nemají v úmyslu opakovat chyby z dřívějška.
Sedm zemí střední Evropy a Pobaltí by se mělo ujmout méně než 30.000 běženců
Komise již udělala to, co požaduje Berlín. Její šéf Jean-Claude Juncker ve středu představí návrh, podle kterého by si nejméně 22 zemí s celkem 400 miliony obyvatel mělo rozdělit 160.000 migrantů. Jde o běžence z Maďarska, Řecka a Itálie, tedy ze zemí, které uprchlickou vlnu z Blízkého východu a severní Afriky pocítily nejvíce.
Sedm zemí střední Evropy a Pobaltí by se mělo ujmout méně než 30.000 běženců. Pro velká města jako je Varšava, Praha a Budapešť by to neměl být problém. Východoevropané se ale uchylují k provinčnosti a cítí rozhořčení nad tím, co vnímají jako šikanu ze strany Německa. Vedení v této skupině, podle níž je "Evropa na draka", si udržuje maďarský premiér Viktor Orbán. Slovenský premiér Robert Fico ani český prezident Miloš Zeman za ním ale příliš nezaostávají. Polská premiérka Ewa Kopaczová působí umírněněji, ale příští měsíc zřejmě prohraje parlamentní volby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp