Tlak na kvalitu potravin by neměl ustat, říká Toman

30.05.2012 19:32

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman byl hostem středečních Impulsů Václava Moravce. Vyjádřil spokojenost s rostoucí kvalitou českých potravin a je podle svých slov rád, že se o kvalitní výrobky začíná česká společnost zajímat. Zároveň je ale podle něj důležité ze svých požadavků neustupovat a v tlaku na kvalitu neustávat.

Tlak na kvalitu potravin by neměl ustat, říká Toman
Foto: internet
Popisek: potraviny, ilustrační foto

Rozhovor se tak během chvilky stočil na téma produktů v akci, které jsou mnohdy až neskutečně levné. Podle Tomana problém kvality nastává ve chvíli, kdy se potravina vyrábí dlouhodobě se sníženými náklady. “Jestliže prodáváme něco v akci, tak je mnoho výrobců, kteří dělají za nízké ceny a dlouhodobě tak může jít kvalita dolů. Kvalita potravin se ale obecně v České republice podle mého názoru zlepšuje.”

Zpřísnění “špekáčkové vyhlášky”, která má zajistit vyšší podíl masa a nižší podíl tuku, Toman vítá a dodává, že se požadavky na kvalitu špekáčků možná časem ještě zvýší. “Já v to pevně doufám. Pokud je vysočina dovezená z Polska, má tam být napsáno z Polska a ne jen vysočina, docházelo by ke klamání spotřebitele.” Podobným případem jako špekáčky je například i zmražené pečivo, které je dodáváno do obchodních řetězců a po rozpečení prodáváno jako čerstvé.

Český výrobek je specifický

Podle nové vyhlášky musí být takovéto pečivo označeno jako “rozpečené”. To ale může znepříjemnit podnikání mnoha tuzemským výrobcům, kteří zmražené pečivo do řetězců prodávají. Podle Tomana je ale nejdůležitější, že zákazník ví, co si kupuje. Souvisí s tím i pojem “čerstvá zelenina”, který ale není nikde vysvětlen.“Měli bychom zkrátit cestu z pole ke spotřebiteli a ujasnit si, co je to čerstvá zelenina. Čerstvá zelenina je například do 24 hodin od sklizení,” řekl Toman.

Dodal také, že by byl nejradši, kdyby “čerstvá zelenina” byla uvedena na pravou míru novou vyhláškou. Značení výrobků etiketou se složením je pak podle Tomana jedna z nejdůležitějších věcí, na které by se měly výrobci soustředit, i když se to tak často neděje. “Většina členů potravinářské komory ale značení dodržuje,” obhajuje Toman výrobce. Velký boj se také svádí o získání označení “Český výrobek”. Žádostí o něj nepřestává ubývat a Toman to vysvětluje tím, že se díky etiketě zákazník lépe orientuje: “ České výrobky jsou jednoduše specifické z hlediska složení a chuti.”

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…