To bude křiku. Milouš Jakeš vysvětluje, jak vstup vojsk zabránil kontrarevoluci. Došlo i na plačícího Brežněva

24.08.2018 15:10

V roce 2017 byl o bývalém generálním tajemníkovi komunistické strany natočen film Milda. Jakeš v něm takřka do roztrhání těla hájil 49 let komunistického panování v této zemi. Hájil znárodňování, hájil zatýkání lidí s delšími vlasy a spoustu dalších věcí. U příležitosti 50. výročí počátku sovětské okupace Československa se rozhodl promluvit znovu. V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým pro internetovou televizi XTV. Rezolutně prohlašoval, že příjezd tanků v srpnu 1968 rozhodně nebyl okupací.

To bude křiku. Milouš Jakeš vysvětluje, jak vstup vojsk zabránil kontrarevoluci. Došlo i na plačícího Brežněva
Foto: Vít Hassan
Popisek: Miloš Jakeš

„Že se jedná o okupaci mi nedošlo nikdy. Je okupace a okupace, svět byl podivnej. Něco se tu událo, skončila válka a místo přátelství mezi státy rostla nenávist a byla řada problémů. Viděli jsme, co je to povstání v Berlíně, nebo kontrarevoluce v Budapeští. Tomu bylo zabráněno, když sem ta vojska vstoupila,“ uvedl Jakeš. Pražské jaro mohlo podle hosta dopadnout stejně krvavě jako vzpomínaná revoluce v Maďarsku v roce 1956, ale vojska Varšavské smlouvy tomu zabránila.

Navíc byla uzavřena smlouva o dočasném pobytu vojsk. Naproti tomu s Hitlerem žádná smlouva uzavřena nebyla. Tehdy jsme podle Jakeše byli okupováni. Jakeš jako ročník 1922 hrůzy druhé světové války prožil naplno. Sověti prý neměli v Československu žádnou moc, moc drželi v rukou i nadále naše orgány. Sovětům šlo jen o vojenskou přítomnost v zemi, která sousedila s kapitalistickým Západem. „My jsme měli smlouvu, jakou má dnes Amerika se zeměmi, kde funguje, kde využívá svoje síly k diktátu vůči těm zemím tak dál," zdůraznil Jakeš.  

Se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem se prý setkal asi třikrát a popisuje ho jako velmi emocionálního politika, který se dokázal nad tématy spontánně rozplakat a dokázal rozplakat své partnery.

Neviděl jako problematické ani to, že byli komunisté vylučováni ze strany, když vyjádřili nesouhlas se vstupem vojsk. Pokud se někdo vyloučením cítil ukřivděn, mohl se odvolat. Několik tisíc lidí to prý udělalo a uspěli. Museli se ale chovat loajálně k režimu. Na tom Jakeš nevidí nic špatného.

Když Jakeš vzpomínal na svou vlastní politickou kariéru, dospěl k závěru, že žádnou velkou chybu neudělal. Snad prý jen mohl víc bojovat za věc socialismu. Pokud jde o současnou vládu, tak ta je lepší než vláda předchozí, protože předchozí vlády podle Jakeše rozkradly tuto zemi. Ty ztráty nevznikly jen tím, že to rozkradly vlády. Ale podívejte se, deset let tu bylo půl milionu až 700 tisíc nezaměstnaných. Ty musel někdo živit, ty musel živit stát," zlobil se Jakeš. Ono by bylo třeba podívat se spravedlivěji na tu minulost, ne šmahem všechno odsuzovat," pokračoval.

Za třicet let se v kapitalismu narodilo o milion méně dětí než za prvních třicet let socialismu. Milion dětí dnes této zemi chybí. Je to prý ekonomická ztráta, o které se nemluví. To je jeden z důvodů, proč Jakeš brojí proti kapitalismu, ale respektuje skutečnost, že většina lidí dnes kapitalismus podporuje. „To je demokracie," zhodnotil dnešní politiku. Babiš podle jeho názoru vyhrál demokratické volby a prý se snaží posunout zemi dál, což považuje za pozitivní. Na prezidentu Miloši Zemanovi si Jakeš zase cení, že mu leží na srdci úspěch a prosperita země.

Pokud by bylo na Jakešovi, tak by prý nechal zrušit zákon o zločinnosti komunistického systému. Přijde mu, že jde o „hitlerovský zákon", který je třeba odstranit, protože lidé podle jeho názoru dříve či později pochopí, že socialistické společné vlastnictví výrobních prostředků je lepší než kapitalismus.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…