Přednášku uvedl děkan Národohospodářské fakulty VŠE, docent Miroslav Ševčík. „Na sociálních sítích se prý mezi studenty rozhořela diskuze, jestli budou koblížky,“ načal odpoledne v humorném duchu Ševčík. Překvapenému Babišovi pak dvojice studentů přinesla tác plný koblih. Babiš si nabídl, zbylé koblihy studenti rozdali do publika. „Já už koblihy dávno nerozdávám. Já teď rozdávám tuhle knížku. Je to skvělá knížka,“ odpověděl Babiš s odkazem na svou knihu O čem sním, když náhodou spím a pobavil tak mladé publikum. Pak se již ale přešlo k vážnějším věcem.
„Je škoda, že jsme po revoluci, ti naši politici, nešli do světa, poradit se, jak budovat tržní ekonomiku,“ politoval Babiš a odkázal na Baťovy ideály. Babiš shrnul, že privatizace strategických surovin, jako je uhlí, voda, nebo elektřina, je chybou. Odkázal na země, ze kterých by chtěl brát inspiraci. V případě elektronické samosprávy je to Estonsko, pro zlepšení školství by rád do Finska. „Já tam teď letím na pozvání finského premiéra,“ dodal Babiš. Zatímco Babiš hovořil ke studentům, za jeho zády běžela prezentace s klíčovými body činnosti vlády.
„České republice se daří velice dobře. V evropském rozměru máme velice dobré parametry, jako například nejnižší míru nezaměstnanosti,“ řekl Babiš. Zkritizoval ale příklad ze zdravotnictví, kde školy nemohou vzít všechny uchazeče o studium, neboť není dostatek pedagogů. „Hospodářský růst ČR je jeden z nejvyšších v Evropě, je ale tažen jen spotřebou obyvatelstva, firem a exportem. Investice stále moc nestíháme. V poměru HDP na obyvatele jsme už před Portugalskem a Řeckem, dýcháme na záda Itálii a Španělsku,“ shrnul Babiš základní makroekonomické ukazatele. Existuje podle něj perspektiva, že do roku 2021 doženeme Itálii. „Jsme ekonomika, která je založena na exportu. Za poslední léta jsme v přebytku. Z hlediska zadlužení patříme mezi nejméně zadlužené země v Evropě. Jako ministr financí jsem snížil dluh o 73 miliard,“ dodal Babiš.
Pak se krátce věnoval sestavování vlády. Vysvětlil, že koaliční vyjednávání jsou složitá a připomněl příklad Belgie, kde se vláda také sestavovala dlouho, nebo Itálii, kde v březnu proběhly volby a kde se taktéž očekává trnitá cesta při skládání nového kabinetu. „Největším problémem naší země po revoluci bylo, že tu nebyla vize. Nikdo nečetl Baťu. A zadruhé, nemáme většinový systém. A když už ho pan Havel nedovezl z USA, což je velký problém, protože tam Trump, když ho zvolili, rozhoduje, všichni to vědí. Ten kdo vyhraje, tak má vzít odpovědnost a sestavit tu vládu. My máme ten poměrný, koaliční systém,“ postěžoval si Babiš. Zjednodušil by také státní správu a zredukoval počet ministerstev. „Nejlepší systém je ve Švýcarsku, tam mají jen sedm ministrů,“ uvedl příklad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mak