Transparency International spustila kampaň za nový zákon. Podívejte, co prosazují tentokrát

21.09.2015 21:53

Česká pobočka organizace Transparency International (TIC) vyzvala veřejnost, aby podpisy na webu podpořila přijetí zákona na ochranu whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce. Organizace se chce se svými konkrétními požadavky obrátit na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Informovala o tom v dnešní tiskové zprávě. Prosazení právní ochrany whistleblowerů je součástí programového prohlášení kabinetu.

Transparency International spustila kampaň za nový zákon. Podívejte, co prosazují tentokrát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V ČR neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. „Právní úprava v této oblasti v Česku chybí, přitom může významně přispět k omezení korupčního prostředí,“ uvedla TIC.

Podle neziskové organizace je zákon na ochranu whistleblowerů v boji proti korupci zcela zásadní. Oznamovatelé totiž mohou nejen odhalit nekalosti, ale také zabránit významným finančním ztrátám, a to jak ve státní správě, tak i v soukromém sektoru. Kromě korupce mohou upozornit i na další škodlivá jednání, například na ohrožení životního prostředí či lidského zdraví.

TIC do chystaného zákona prosazuje ochranu whistleblowerů v soukromých firmách i ve veřejné správě bez ohledu na jejich pozici, ochranu oznámení učiněných v dobré víře a ve veřejném zájmu či ochranu identity whistleblowerů, tedy například možnost anonymních podání. Okruh nekalého jednání, na které by se whistleblowing vztahoval, by pak měl být širší než trestné činy. Za významnou považuje organizace také dostatečnou pracovněprávní ochranu oznamovatelů a jejich přístup ke stálému a specializovanému právnímu poradenství.

Tvorbu zákona má v gesci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Minulý týden uvedl na konferenci o whistleblowingu, že návrh alternativ legislativního řešení by měl být připraven do konce letošního roku.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…