Trestněprávní delikt. Ty univerzity šíří prostřednictvím plagovaných prací cizí díla, oznámil v ČT Zlatuška

18.07.2018 23:15

Téma, které v posledních dnech řeší politici i akademici: opisování v bakalářských i diplomových pracích. Ze svých postů po pár dnech odstoupili kvůli podezření z plagiátorství ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). O odhalování plagiátů v pořadu Události, komentáře na ČT24 promluvil Jiří Zlatuška, děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a bývalý poslanec hnutí ANO.

Trestněprávní delikt. Ty univerzity šíří prostřednictvím plagovaných prací cizí díla, oznámil v ČT Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška

Podle Jiřího Zlatušky lze hovořit nejen o selhání jedinců, kteří opisovali, ale i o selhání samotných univerzit, jelikož v případech plagiátů, které se objevily na veřejnosti u Malé a Krčála, to byla zcela jednoznačně odpovědnost vedoucích těchto prací a oponentů.

„Koneckonců tam bych viděl i dnes příležitost, kam upřít pozornost z hlediska trestněprávních důsledků,“ řekl s tím, že univerzity díky tomu, že je od roku 2006 povinnost zveřejňovat kvalifikační práce, šíří prostřednictvím plagovaných prací cizí díla, což je trestněprávní delikt.

Zlatuška pevně doufá, že tyto kauzy Krčála a Malé změní současnou praxi. „Učitelé zkrátka musejí vést studenty k tomu, aby neopisovali. Musí se změnit systém, při kterém učitelé veřejných vysokých škol mohou působit v těch melouších na soukromých školách, a přispívat tak k tomu, co jsme viděli třeba u paní Malé,“ řekl s tím, že jde o problémy, které jsou známé.

Když byl prý Zlatuška v Poslanecké sněmovně, sám navrhoval opatření, které by něčemu takovému udělalo přítrž, se svými návrhy ale neuspěl. „Všichni usoudili, že ty vedlejší joby je třeba pro ty učitele zachovat, nebyli vůbec ochotni to akceptovat,“ připomněl Zlatuška.

„Tyto skandály z posledních dnů zcela jistě povedou k tomu, že by si řada lidí měla uvědomit, jaká hanba díky tomu na vysoké školství jako celek padá, protože se vůbec něco takového toleruje,“ uzavřel.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …