Tykačová už nemá o karlínské kasárny zájem. Jsou příliš drahé

03.07.2014 15:20

Ivana Tykačová se nebude znovu ucházet o koupi bývalých kasáren v pražském Karlíně. Cenu 620,2 milionu korun, kterou požaduje v opakované soutěži ministerstvo obrany, považuje za příliš vysokou. ČTK to dnes oznámila v tiskovém prohlášení.

Tykačová už nemá o karlínské kasárny zájem. Jsou příliš drahé
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalá kasárna v ulici Riegrova

Stát žádá za areál skoro o 40 milionů korun víc než při minulé soutěži. V ní vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá právě manželka finančníka Pavla Tykače. Ministr obrany Martin Stropnický ale tendr v únoru zastavil kvůli podezření na majetkové propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Koncem března ale ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá. 

Zrušením soutěže ministerstvo prý Tykačovou přimělo, aby se na věc podívala "ryze ekonomicky". "A z ekonomického pohledu mi současná cena nedává smysl. Proto se nezúčastním," napsala v tiskovém prohlášení, které ČTK zaslal její mediální zástupce Josef Vojta. 

Cena kasáren je příliš vysoká

Za hlavní důvody své neúčasti označila vysokou cenu, která "nerespektuje nákladnou a složitou revitalizaci památkově chráněného objektu", nutnost změny územního plánu a "nepřehlednou a neodhadnutelnou administrativní náročnost schvalovacího procesu". 

Soutěž znovu ministerstvo vyhlásilo v červnu, nabídky mohou firmy posílat asi do poloviny července. 

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna. 

Vyšší cena, kterou v nové soutěži ministerstvo požaduje, odůvodňuje hodnotou "unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města". Zájemce hledá obrana i za hranicemi - s nabídkou přímo oslovila přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…