USA a Čína na ostří nože. Jde o virus. Trump původně věc nechtěl hrotit, ale pak z Asie přišel výpad. A věci se mění

25.03.2020 20:05

Jak už bylo několikrát zmíněno, koronavirus může mít i geopolitický dopad. Dle americké CNN může opět rozpoutat konflikt mezi USA a Čínou, který ještě minulý rok běžel hlavně kvůli obchodním sporům. USA mohou dle dalších zdrojů ztratit pověst moderní a funkční země a válku o narativ prohrávají. Ale to může také vést k tomu, že se z Číny začnou stěhovat americké firmy.

USA a Čína na ostří nože. Jde o virus. Trump původně věc nechtěl hrotit, ale pak z Asie přišel výpad. A věci se mění
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN

Dle CNN se Čína snaží vyvléknout z odpovědnosti za epidemii. Čínský velvyslanec ve Washingtonu musel například vysvětlovat, proč mluvčí čínského ministerstva zahraničí rozšiřuje na Twitteru teorii, že virus do Číny zavlekla americká armáda. Dle televize už Čína rozjela dezinformační kampaň a zmíněný mluvčí naznačil, že virus vznikl v USA už v září, ale nebyl správně diagnostikován.

Anketa

Kterou písničku by měl hrát rozhlas pro zlepšení nálady?

hlasovalo: 20087 lidí

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a Trumpova vláda rozjela kampaň, která má upozornit na to, jak Číňané dlouho zamlčovali fakta o koronaviru. Nemluvě o tom, že republikáni začali místo výrazu „koronavirus“ používat název „čínský“ nebo „wuhanský virus“. A toto označení nakonec adoptoval i prezident Donald Trump.

Trumpa ke kritičtějšímu postoji k Číně prý tlačí jeho poradci, ale prezident prozatím odolával, i když zakázal lety z Číny do USA. Dle jednoho z expertů proto, že letos se budou v USA konat volby a Trump chtěl vzbudit dojem, že vše jde, jak má, a situaci má pod kontrolou. A další důvod, proč americký prezident nechtěl kritizovat Čínu, byl, že nechtěl ohrozit obchodní jednání mezi oběma zeměmi. Ale to se v posledních dnech změnilo zřejmě právě proto, že Čína údajně rozjíždí dezinformační kampaň, ve které svádí vinu na USA a potažmo na Trumpa.

Ovšem dle článku webu MarketWatch Amerika válku o veřejný obraz prohrává. I když tam virus odstartoval. Dle politologa Iana Bremmera má totiž Čína pod palcem světové dodavatelské řetězce pro zdravotnictví a virus zvládli přes technologicko-autokratická řešení, což následně využili a poskytli pomoc v Evropě a v rozvojovém světě.

A ačkoliv dostala čínská ekonomika ránu, ze které se bude vzpamatovávat, nemluvě o poklesu poptávky v Evropě a v USA, již se zdá, že se opět otevře obchodu. Dle MarketWatch už ve Wu-chanu, kde celá epidemie začala, skončí příští týden karanténa. Dle ekonoma Carla Weinberga zkrátka Čína budí dojem, že situaci zvládá, například když nemocnici s dvěma tisíci lůžky postavila za 10 dní.

Také MarketWatch uvádí, že vztahy mezi Čínou a USA se zhoršují, protože v Americe sílí hlasy volající po vyšetření původu koronaviru. „Je čas pro mezinárodní vyšetřování čínských lží o původu viru,“ napsal například senátor Hawley. „Čína by měla být pohnána k zodpovědnosti a měla by zaplatit za to, co svět včetně USA prožívá,“ dodal.

Dle dalšího z expertů rostoucí počet nakažených v USA požene Evropu dále do náruče Číny. „Pandemie posílí dojem, že USA už nejsou ten vysoce funkční a pokročilý vzor, jakým bývaly,“ prohlásil s tím, že dříve Evropané na USA hleděli s úctou kvůli inovativním firmám, univerzitám a schopnosti přilákat vzdělané lidi z celého světa. „Směřujeme k tomu, že tady dojde k horší epidemii než v Itálii. A to ještě posílí dojem, že USA nemají svět co naučit,“ pohrozil.

To dle politologa Bremmera povede v Evropě k tomu, že v obchodní válce mezi Čínou a USA budou méně náchylní k tomu přidat se na stranu Ameriky.

Dopad by rozkol mezi Čínou a USA mohl mít i na některé americké firmy. Republikánský senátor Cory Gardner tvrdí, že firmy, které vyrábějí klíčové zboží a produkty by měly výrobu přesunout zpátky do USA. A to bez ohledu na to, zda jsou tyto firmy závislé na levné výrobě a ceně práce. Senátora k tomuto prohlášení dle webu Washington Examiner dohnalo to, že roušky jsou i v USA nedostatkovým zbožím, a to částečně proto, že Peking americkým společnostem zakázal je vyvážet. Prý v tomto názoru není sám.

Před těmito záměry už Čína varovala, že něco takového by mohlo poškodit americké občany. Velvyslanec EU v USA Stavros Lambrinidis také varoval, že takovéto hlasy mohou nakonec vést ke snížení výkonu světové ekonomiky. Ale americký senátor na takováto varování nedbá: „Jestli chcete vyrábět angličáky po celém světě, klidně, myslím, že kde se vyrábí model 1986 Maserati, je každému jedno. Ale pokud vyrábíte nezbytné léky a jste závislí na čínském dodavatelském řetězci, který může zastavit krize typu koronaviru, tak bych si to rozmyslel.“

A dodal, že po celém světě je spousta dalších zemí bližších západním hodnotám, kde je možné založit nové dodavatelské řetězce. Jmenoval například Brazílii, které v současnosti vládne Jair Bolsonaro.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…