Usnesení Bruselu o Afričanech? O tom radši nemluvte! Komentátorka varuje univerzity před šířením těchto informací o EU

08.04.2019 11:07

Komentátorka Karolina Stonjeková měla na XTV tentokrát dvě hlavní témata. Jednak to, že Václav Klaus mladší nebyl nahrazen v pozici předsedy školského výboru Martinem Baxou. Podle ní není dohoda, o které ODS hovoří, tak jasná, jak si myslí. A ODS si prý zbytečně naběhla na vidle. A dále se věnovala nápadu českých univerzit šířit mezi lidmi osvětu o EU. Nepovažuje ho za moudrý. Prý pokud by se lidé více informovali o EU, bylo by euroskeptiků ještě více. A zmínila i usnesení EP o Afričanech…

Usnesení Bruselu o Afričanech? O tom radši nemluvte! Komentátorka varuje univerzity před šířením těchto informací o EU
Foto: Repro XTV.cz
Popisek: Karolina Stonjeková

Stonjeková komentovala nejdříve nesesazení Klause mladšího z pozice předsedy školského výboru. „Ona celá tahle kauza ukazuje, jak je to ošidné s těmito politickými dohodami, když se poruší,“ říká Stonjeková a dodává, že tímto ten, kdo porušuje dohody, vytváří precedent pro další porušování. Zmínila, že ona „pomsta“ ANO, o které média hovoří, je případ poslankyně Zelienkové, která přeběhla od ANO k TOP 09 a nepodařilo se ji vystrnadit z rozpočtového výboru údajně díky hlasům ODS.

Dodala, že základní část dohody, tedy že křeslo předsedy připadne členovi ODS, byla splněna, když byl Václav Klaus mladší zvolen. „Že se ho ODSka rozhodla vyloučit, to už je věc, která může být interpretována, že svou část dohody poslanci splnili, a teď už se nemusí úplně cítit vázáni tím, že už není v ODS,“ přidala svůj pohled Stonjeková. A podivila se i ODS, jak mohla do hlasování jít, když neměla hlasování vyjednané a dohodnuté. „Takhle si naběhla na vidle a úplně zbytečně.“

S tezí, že Václav Klaus mladší vyhrává, je opatrná, prý se to nedá takto brát. Není podle ní jasné, jak moc na pozici Klausovi záleží, ale byl to dle jejího názoru štulec, který se Klausovi podařilo uštědřit pod žebra ODS.

Anketa

Co jíte raději?

93%
7%
hlasovalo: 5959 lidí

Xaver pak nadhodil téma z článku Hospodářských novin, že univerzity se bojí odchodu z EU, takže budou Čechy přesvědčovat o prospěšnosti členství. Stonjeková poznamenala, že tento nápad není nový, ale poněkud utichl. Doufala, že utichl proto, že si jeho autoři uvědomili, že se o dobrý nápad nejedná, ale jak zpráva ukazuje, zřejmě tomu tak není. „Já si myslím, že ta idea vychází úplně ze špatné premisy, protože se říká, že optimismus je pouze nedostatek informací. Myslím si, že u eurooptimismu to platí dvojnásob, protože kdyby občané byli informováni, co se v Evropské unii děje, tak těch euroskeptiků nemáme 70 %, ale 80 nebo možná 90 %. Já mám pocit, že větší euroosvěta k odstranění té skepse nevede, právě naopak.“ A co budou dotyční šiřitelé osvěty říkat, se prý dá dopředu odhadnout.

Zaráží ji tvrzení, že v Čechách se o EU šíří dezinformace a zkreslený obraz: „Vůbec nevím, čeho se to týká. Já bych ráda slyšela nějaký konkrétní příklad, kdy byla ta věc špatně uchopená a tak špatně podaná, že to vytváří špatný obraz.“

Zmínila také usnesení Evropského parlamentu o základních právech lidí afrického původu v Evropě. „Evropský parlament projednával rezoluci, že je třeba bojovat s afrorasismem. To navrhla italská poslankyně, která má, tuším, africké kořeny, takže dokonce jednotlivé státy byly vyzvány, aby odtajnily své koloniální archivy. Neumím si úplně představit, jak to budeme dělat třeba u nás.“ Podle ní takovéto rezoluce, které projdou europarlamentem s podporou většiny poslanců, vytvářejí špatný obraz o EU. „A jestli někdo chce bojovat o to, aby tu měla Evropská unie lepší obraz, tak ať se radši o těhle věcech moc nemluví,“ dodala.

  • Celý pořad ZDE

Jak se k nedávno odhlasovanému usnesení postaví členské státy, je otázka, ale kdo si zřejmě věc vzal k srdci, je sám předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který odcestoval do Rwandy si připomenout 25 let od rwandské genocidy. Na svůj twitterový účet napsal: „Jsem u tohoto památníku tak pohnut, že ani nemám slova. Slouží jako připomínka toho nejhoršího, čeho je lidstvo schopné. Ale žasnu nad schopností znovuzrození této země a lidstva.“ A dodal, že čas nemůže nikdy smazat nejtemnější okamžiky v naší historii. Dle Wikipedie je jako rwandská genocida označováno masové vyvražďování etnické skupiny Tutsiů a umírněných Hutuů. Genocida probíhala od dubna do června v roce 1994 na území Rwandy a hutuští radikálové během ní zavraždili až milion obyvatel Rwandy a 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Křiví, chromí a nemocní.“ Ukrajině dochází kvalitní „maso“. A horší věci

7:47 „Křiví, chromí a nemocní.“ Ukrajině dochází kvalitní „maso“. A horší věci

„Křiví, chromí a nemocní.“ Mezi takovými vojáky si prý ukrajinští velitelé musí vybírat, když chtějí…