V Chicagu o nás vědí, píše Klaus ze summitu NATO

21.05.2012 11:55

Prezident Václav Klaus vede českou delegaci na summitu NATO v americkém městě Chicagu a jak je jeho zvykem, sepisuje svá pozorování a dojmy, tak jako z každé jiné zahraniční cesty. Jeho zápisky vychází v dnešním Právu. Klaus popisuje např. jezdeckou sochu T. G. Masaryka v rytířském brnění a prohlašuje, že Chicago o Česku ví. Vždyť i jeden z místních starostů byl Čech.

V Chicagu o nás vědí, píše Klaus ze summitu NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus

Mezi lety 1931 až 1933 byl starostou Chicaga Antonín Čermák narozený v Kladně a Chicago jako takové patřilo v jeho době k aglomeracím s početnou českou komunitou. Sám starosta nakonec zemřel na následky atentátu, ale česká stopa je ve městě stále patrná. Prezident se tu např. setkal s činovníky Sokola a položil květiny k památníku T. G. Masaryka a vzpomíná, že se ho jedna ze zdejších studentek už dříve ptala, zda se v Česku nosilo brnění i za Masarykových časů.

Město mnoha tváří

„Chicago je mé nejoblíbenější město v USA, jeho mrakodrapové panorama je úžasné, mám ho radši než newyorkské. Městu také více rozumím, konec konců je v něm i slavná University of Chicago, ke které jsem od okamžiku, kdy jsem objevil ekonomii, vzhlížel jako k nedotknutelnému ideálu. Jména Friedman, Stigler, Becker (ale i některá další) jsou stálicemi na ekonomickém nebi. Půjdu tam na besedu s pány profesory v úterý ráno,“ píše prezident.

Klaus však nevěnuje pozornost jen ekonomům či české stopě v Chicagu. Nezapomíná ani na kulturu a připomíná, že Chicago je městem blues a sídlí zde také Art Institute of Chicago, který prezident považuje za jedno z nejkrásnějších muzeí na světě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…