V Německu se budou přejmenovávat ulice, pojmenované po rasistech. Místo nich se má dočkat třeba africká královna Nzinga

08.07.2017 8:48

V Německu nyní řeší pojmenování ulic. Chtějí se zbavit některých jmen po lidech, které považují za symboly rasismu a imperialismu, místo toho zastánci změny přicházejí se jmény novými. Píše to dnešní deník MF Dnes.

V Německu se budou přejmenovávat ulice, pojmenované po rasistech. Místo nich se má dočkat třeba africká královna Nzinga
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Mezi vybranou šesticí nových jmen je například i královna Nzinga, jež žila převážně v 17. století. Jde o africkou panovnici, která je považována za hrdinku boje proti kolonialismu. Naopak by z cedulek názvů ulic či veřejných míst měla zmizet jména tří kolonizátorů. Lüderitzovu ulici, Petersovu alej a Nachtigalovo náměstí tak již možná brzy budete hledat marně. 

Adolf Lüderitz položil základy kolonie Německá jihozápadní Afrika na území dnešní Namibie, Gustav Nachtigal byl říšským komisařem v kolonii Německá západní Afrika. Carl Peters byl zakladatel Německá východní Afrika, alej však podle všeho nese název jiného Peterse – Hanse, odbojáře z dob nacistické krutovlády. Je tedy možné, že k přejmenování nedojde, i v případě Lüderitze a Nachtigala by se pak dala najít lichotivější místa v německé historii. 

Kromě královny Nzingy se ale v souvislosti s novými názvy hovoří také o zpěvačce Miriam Makeba či o nositelce Nobelovy ceny za mír Wangari Maathai z Keni. Královna Nzinga však byla také zároveň otrokářkou, a tak je nyní pojmenování ulice jejím jménem předmětem diskuse. Za svým návrhem si ale stojí Bertrand Njoume, člen Strany zelených. Tvrdí totiž, že není jisté, že královna s otroky opravdu obchodovala. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…