V devíti obcích začnou s komunálními volbami místní referenda

05.10.2018 6:23

V devíti městech a obcích začnou spolu s komunálními volbami i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Liberce, Hronova, Poděbrad, Nového Města nad Metují, Temelína, Trubína, Zdib u Prahy, Velkého Beranova a brněnské městské části Nový Lískovec.

V devíti obcích začnou s komunálními volbami místní referenda
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Setkání v Liberci

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů. Jde-li o místní referendum, v němž se rozhoduje o oddělení části obce nebo o sloučení obcí anebo o připojení obce k jiné obci, je rozhodnutí přijato, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných voličů.

Právě lidé v Trubíně na Berounsku by se nyní měli vyslovit k tomu, zda se má jejich obec připojit k sousednímu Královu Dvoru. Další referenda ve Středočeském kraji se budou konat v Poděbradech na Nymbursku a ve Zdibech u Prahy. Obyvatelé Poděbrad se vyjádří ke stavbě bazénu, Zdibští ke stavbě logistického centra.

Obyvatelé Liberce budou v referendu rozhodovat mimo jiné o koupi zámku nebo MHD zdarma pro děti a seniory. V Královéhradeckém kraji budou lidé v Novém městě nad Metují rozhodovat o vedení tranzitní a nákladní dopravy a v Hronově o výstavbě nového městského úřadu a prodeji městského majetku. Ve Velkém Beranově na Jihlavsku se referendum týká průmyslové výstavby, v Temelíně na Českobudějovicku výstavby zimního stadionu a v brněnské městské části Nový Lískovec výstavby bytů v lokalitě Kamenný vrch.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…