V kraji, kde mají na nástěnkách Okamuru: Babiš je chytrej chlapík, všichni mu závidí. Pár kilometrů za Prahou jsme se dozvěděli neuvěřitelné věci

5. 7. 2017 17:47

PŘEDVOLEBNÍ JÍZDA REPUBLIKOU Celých pětadvacet let nám tady slibovali, že budeme mít platy jako na Západě. Zlatý oči. Tady berou lidé zhruba 17 000 korun, což je 650 euro. Tak si postěžoval hospodský v Mělníku. ParlamentníListy.cz se vydaly na další cestu a na ní vyzpovídaly lidi kolem Vltavy.

V kraji, kde mají na nástěnkách Okamuru: Babiš je chytrej chlapík, všichni mu závidí. Pár kilometrů za Prahou jsme se dozvěděli neuvěřitelné věci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Tomio Okamura má zatím po středních Čechách asi nejvíce plakátů

„To vám říkat nebudu,“ odsekl podmračený muž v modrobíle pruhovaném tričku u přívozu v Podbabě na otázku, koho bude volit. Seděl v maringotce, na níž jsou vystavené dětské obrázky a nápis: „Prosíme cestující, nelezte nám do maringotky, my vám také nelezeme do obýváku. Děkujeme!“ Následně podle řádu odplul se dvěma cestujícími na druhý břeh do Podhoří. Vydali jsme se na kole podél řeky do Drážďan, přičemž první etapou je cesta z Prahy do Mělníka po březích Vltavy.

Babišovi závidí dluhopisy

Kolem Stalinova dortu, jak je doteď přezdíván Hotel International v pražských Dejvicích až k vodě. U domu na břehu stojí billboard „Lidovci a Starostové. Síla, která spojuje“. Ostatně, od výše popsaného převozníka z Podbaby kupuju za jednu korunu pravidelně-náhodný občasník zaručených informací z přívozu P2 Podbabská kachna. V rubrice Smetiště senzací je fotka maringotky s tibetskou vlajkou a popiskem „Převozníci zdraví dalajlámu i svatou čtveřici čínských řiťolezců“. U jiné stojí: "Ano, jsme sluníčkáři, havlisti a pravdoláskaři z pražské vinárny IV. cenové.“

O několik kilometrů dál ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy mě sprdne hlídač. Před vstupem do areálu muzea a zámku je sice cedule s nápisem „cyklisto sesedej z kola“ jako kolo od trakaře, ale holt jsem přehlídl. V parku je zrovna výstava současných soch a plastik, například zajímavé sousoší – malý muž se dívá na většího, kterak požírá jablko – s názvem Majitel a závistivec od Hany Purkrábkové. Ostatně hlídač si postěžuje, že už jedna socha z parku zmizela.

Fotogalerie: - Hopsa hejsa do Mělníka

Tomio Okamura má zatím po středních Čechách asi ne...
Hotel International na konci Prahy si zahrál ve fi...
Lodě na úpravu Vltavy v Podbabě
Přívoz, kde prodávají tiskovinu Podbabská kachna
Příkladná cyklostezka
Spící opilec u Vltavy

„Víte, já opravdu zatím nevím, koho volit. Určitě ne socany, ti se dost znemožnili, a nikdy rudý,“ spustí a na heslo „Babiš“ se rozpovídá: „To je prostě chytrej chlap a fandím mu, takže uvidím. Nechápu, proč ho všichni haněj za ty korunový dluhopisy. Vydali je za Kalouska a ten teď nejvíc kvičí. Kdyby měli Sobotka nebo Kalousek dost peněz, tak je koupí také. Prostě mu zbytečně namazali schody.“

Peloton stran

Na zahrádce hospody u zdymadla Miřejovice se setkám se dvěma cyklisty z Prahy. „Od plnoletosti volím KDU-ČSL a teď snad poprvé jsou podle mě i jedinou možností pro slušný lidi. Tradiční strany jako ODS a ČSSD už nás několikrát zklamaly, ale středoví křesťanští demokraté ještě ne. Spojením se Starosty a nezávislými dost zariskovali, ale doufám, že jim to vyjde. Doufám, že nakonec budou lidi volit mozkem a Babiš moc mandátů nezíská,“ řekl Kuba, který pracuje ve firmě, jež vytváří internetové stránky.

„Černoprdelníky nikdy. Vysávají lidi staletí a ještě bych je měl volit, ani náhodou. Já se rozhoduju mezi ODS s podporou Soukromníků a Pirátskou stranou, která se mi libí jako alternativa k velkým stranám, které jen hrabou pod sebe. Na druhou stranu občanští demokraté se perou za živnostníky, kterým tahle vláda udělala ze života peklo. Ještě nevím,“ podotkl Milan, jenž pracuje v médiích.

Ve vesnicích podél Vltavy je na nástěnkách nejvíce plakátů SPD Tomia Okamury s heslem „Ne islámu, ne teroristům. Bezpečná země pro každého“. Také výčepní v oblíbené mělnické sportovní hospůdce Rasovna jasně řekne, že bude politika s moravsko-japonsko-korejskými kořeny volit. „ODS je vyčpělá, ČSSD nepřipadá v úvahu. Celých pětadvacet let nám tady slibovali, že budeme mít platy jako na Západě. Zlatý oči. Tady berou lidi zhruba 17 000 korun, což je 650 euro. Tohle nedostávají v Německu ani migranti. Okamuru sice nepouštějí moc do televize, ale když ano, mluví jasně a k věci,“ dodal. Ostatně z Mělníka, přesněji od zámku a kostela svatého Petra a Pavla, je krásný výhled do krajiny. V ní hned dole vtéká Vltava do Labe, takže první etapa je u konce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

4:42 "Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

PŘÍBĚH Cizí špion, donašeč Kremlu. Tím se pro většinu českých médií stal známý ruský novinář Vladimi…