Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých projevech k národu i ke světu opakovaně zdůrazňuje, že nad všemi městy i vesnicemi, které dočasně ovládají ruští agresoři, znovu zavlaje modrožlutý ukrajinský prapor. Ukrajinský poloostrov Krym, který v roce 2014 obsadila ruská armáda, nevyjímaje.
Ale podle CNN lidé kolem amerického prezidenta Joea Bidena začínají pochybovat, že se to skutečně někdy podaří.
„Poradci prezidenta Joea Bidena začali interně diskutovat o tom, jak a zda by měl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj změnit svou definici ukrajinského ‚vítězství‘ – s ohledem na možnost, že se jeho země nenávratně zmenšila,“ napsala CNN s tím, že z okolí Bílého domu také zaznívá, že Washington vůbec nehodlá tlačit na Ukrajinu, aby uzavřela mír s ruským agresorem za každou cenu. Zvlášť, když existuje možnost, že Ukrajina ve druhé polovině roku může přejít do protiútoku, ve kterém může části dnes okupovaných území získat zpět.
- Další informace naleznete zde
Bude prý záležet na tom, jak velkou podporu USA a další partneři Ukrajině poskytnou. To, že by se ukrajinský stát měl zmenšit, není podle lidí z okolí Bílého domu nevyhnutelné. Ukrajina formálně požádala USA o minimálně 48 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, ale k dnešnímu dni jí bylo od Pentagonu přislíbeno pouze osm.
Náznaky pesimismu spojeného s bojem za osvobození celé Ukrajiny přicházejí v době, kdy se naopak prezident Joe Biden snažil na jednáních v Německu, na rozhovorech skupiny G7, vlít partnerům do žil optimismus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.