VIDEO Úklid buldozerem: Francie se s uprchlíky v Calais nemaže

1. 3. 2016 7:25

Vyklízení ilegálního běženeckého tábora ve francouzském Calais začíná získávat dost dramatickou dynamiku. V pondělí musela do akce nastoupit policie, když přítomní běženci napadli osoby zajišťující vyklizení. Nakonec začali házet kameny i na policisty, ti neváhali odpovědět slzným plynem.

VIDEO Úklid buldozerem: Francie se s uprchlíky v Calais nemaže
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Chatrč shořela kvůli nepozornosti při vaření. Při požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn

Úklidová četa se dvěma buldozery podle BBC prozatím likviduje pouze neobydlené přístřešky. Reportéři na místě během pondělí potvrzovali, že její členové se snaží vyhýbat konfliktům. Ani to se však obyvatelům „džungle“ nepozdávalo a v pondělí je měli napadnout. Do akce nastoupila policie, kterou požádala úklidová četa o spolupráci předem.

Migranti však kameny napadli i policisty. Celkem takto řádilo asi sto padesát osob. Policie odpověděla slzným plynem a jeden z nejhorlivějších běženců byl zadržen. Následně bylo několik přístřešků zapáleno. Podle reportéra Channel Four, který byl přímo na místě, to byla práce migrantů. Pikantní bylo, že spršku kamenů od nich schytal i jejich zastánce, právě když se rozhořčoval do televizní kamery.

VIDEO ZDE

„Policie dnes probouzela lidi slovy: Dobré jitro a vypadněte,“ vykládal Joe Robertson, aktivista skupiny Calais Good Chance Theatre, která běžencům v táboře hraje divadelní představení. Jeho slova citoval i web Britské listy. Podle něj policisté ignorovali prosby migrantů, ať neničí jejich domovy. Deník Le Monde přitom již v pondělí ráno online informoval, že běžencům je nabízeno alternativní ubytování i humanitární pomoc a o celé akci se vědělo dopředu, neboť mnozí migranti si z likvidované části již odnesli své věci. Eskalaci napětí tak podle všeho způsobil až odpor imigrantů.

VIDEO Z HOŘÍCÍHO TÁBORA ZDE

Ti chtějí stůj co stůj zůstat v táboře na pobřeží a odmítají jakékoliv nabídky na přesun do jiných táborů ve Francii. Stále totiž věří, že z Calais se jim podaří nějakým způsobem proniknout do Anglie, což je pro všechny největší sen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…