Ve Vídni spočítali muslimy a katolíky mezi žáky. Výsledek neuhádnete

14. 9. 2017 7:41

Z Rakouska přicházejí další statistiky, ze kterých budou mít radost muslimové a příznivci multikulturalismu. Podle informací deníku Kurier je na základních a středních školách ve Vídni více následovníků islámu než katolíků.

Ve Vídni spočítali muslimy a katolíky mezi žáky. Výsledek neuhádnete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitební koberce

Redakce serveru ParlamentníListy.cz již letos na jaře s odkazem na oficiální odhady rakouských úřadů upozornila na skutečnost, že v Rakousku žije více než 700 000 muslimů. Většina z nich se zdržuje především ve větších městech, jako je Vídeň, Štýrský Hradec nebo Innsbruck. Stále narůstající podíl muslimské populace je jasně viditelný především ve školkách, základních a středních školách. To ostatně potvrzují i aktuální statistiky, které se týkají víry.

Jak Kurier referuje, aktuálně se mezi žáky a studenty základních a středních škol hlásí k islámu 32 000 osob, zatímco katolíků je pouze 30 000. Třetí nejpočetnější skupinu podle postoje k víře tvoří studenti bez náboženského vyznání. Podobný vývoj nicméně není ničím překvapivým. Již loni v únoru přinesla rakouská mutace serveru Local statistiky, podle kterých ve vídeňských mateřských školkách nemá 58 % dětí němčinu jako svůj mateřský jazyk.

Téměř 50 % školáků tehdy v jednom z průzkumů přiznalo, že doma s rodiči vůbec nemluví německy. V souvislosti s mezinárodní vzdělávací studií PISA potom ke konci roku z Rakouska přišly ještě více znepokojivé údaje. Ze studentů středních škol nepovažovalo němčinu za svůj mateřský jazyk 68,5 % studentů. V případě dětí na základních školách to potom bylo dokonce 70,7 %. Ve Vídni také roste celkový počet obyvatel, kteří se narodili v zahraničí. Nyní dosahuje třetinu, v roce 2035 by to mělo být více než 40 %.

Rakousko se vzhledem k nadprůměrnému poměru dětí zejména s muslimskými kořeny propadá v mezinárodních srovnávacích studiích, jako je již zmíněná PISA. A společně s tím klesá úspěšnost integrace nejenom těch nejmenších. Naopak neustále roste počet ryze muslimských školek, kde, jak zjistily příslušné kontrolní orgány, často s dětmi nehovoří německy ani samotní učitelé. A to ještě není to úplně „nejhorší“, čeho se rakouský vzdělávací systém dočkal od muslimských pedagogů.

Neméně závažné jsou výsledky studie sociologa Mouhanada Khorchideho, který zkoumal postoje k demokracii a lidským právům těch učitelů, kteří následují islám. „21 % z dotazovaných respondentů otevřeně odmítá demokratický systém a ještě o šest procent víc muslimských učitelů se staví negativně k dodržování lidských práv,“ zmiňuje rakouský deník Kurier.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…