Většina se většinou mýlí, konstatuje Tomáš Halík. Potřebujeme intelektuální elity

09.02.2016 21:48 | Zprávy

Jak je na tom český systém školství? Produkuje dostatečně vzdělané lidi, nebo spíše absolventy, kteří s diplomem v kapse jen těžko najdou práci? O tom v úterním Fokusu Václava Moravce promluvil nejen profesor teolog Tomáš Halík. Podle jeho názoru potřebujeme také intelektuální elity a je škoda, že s nimi dnes politické elity nespolupracují tolik, jak by bylo záhodno. Rýpl si však i do studentů.

Většina se většinou mýlí, konstatuje Tomáš Halík. Potřebujeme intelektuální elity
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Středoškolská pedagožka Irena Eibanová si myslí, že se držíme zásad učitele národů Jana Amose Komenského a postupujeme tak, jak by si přál. Problém je možná v tom, že sami studenti očekávají, že budou získávat další a další poznatky, ale následně s nimi neumějí tolik pracovat, diskutovat, aplikovat je. Další problém je v učitelích samotných, respektive v pedagogických fakultách, které budoucí pedagogy příliš nepřipraví na to, jak učit moderněji.

Profesor Halík to vzal nejprve trochu zeširoka. „Dlouho se vzdělání chápalo jako něco, co člověka připraví na budoucí profese. To je také něco, co slyšíme dnes z trhu práce... Ale já si myslím, že vzdělání je spíše něco, co podněcuje myšlení, podněcuje porozumění,“ zahájil své vystoupení. Dnes prý vidíme, že věda představuje jeden úhel pohledu na svět, ale není jediný. „Dnešní svět je především pluralitní,“ doplnil host. Pluralita je něco, s čím musíme pracovat. Konečným cílem vzdělání má být ale moudrost. „Nejde přitom jen o získávání poznatků, ale také o určitý etický rozměr,“ konstatoval.

Intelektuální elity potřebujeme

Humanitní vědy, filozofii nevyjímaje, jsou u nás znovu podceňovány. Nelze od nich sice očekávat nějaký bezprostřední užitek, ale jakýsi osobnostní základ, jenž vytváří půdu k rozvažování přemýšlení, rozvoji lidskosti a tak podobně. Aby mohl člověk dobře naplnit svá demokratická práva, musí být v tomto ohledu řádně vzdělán. „Jinak se otevírají dveře barbarství,“ varoval teolog. Tyranie většiny není totéž jako demokracie. „Jak víme, většina se většinou mýlí,“ varoval.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …