Vláda je neutrální k návrhu Peake na rozšíření pravomocí NKÚ

02.05.2013 21:37

Neutrálně se dnes vláda postavila k návrhu na změnu pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a příslušné ústavní změny, které jako poslanecký návrh předložila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a poslanec Stanislav Polčák (TOP 09/Starostové). Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda je neutrální k návrhu Peake na rozšíření pravomocí NKÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Místopředsedkyně vlády a poslanec vládní strany opět přišli s návrhem, aby se pravomoci NKÚ kromě na krajů a obcí rozšířily na zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy a výzkumné instituce a na příspěvkové organizace krajů a obcí.

Návrh z pera Peake a Polčáka

Původní vládní ústavní novelu a návrh změny příslušného zákona s podobným obsahem Senát zamítl. Vládní legislativci si v předběžném stanovisku pro dnešní jednání vlády kladli otázku, zda se nový návrh Peake a Polčáka s námitkami senátorů dostatečně vypořádal. Někteří senátoři si stěžovali zejména na značné množství současných kontrol v obcích a krajích, při nichž jsou navíc prověřovány stejné věci. Pozastavovali se také nad tím, zda bude mít NKÚ na nové kontroly kapacity.

Podle Nečase byla dnes vláda k návrhu své místopředsedkyně neutrální proto, že se ukazuje, že její návrh zatím uspokojivě neřeší výhrady, které měl Parlament k předchozímu vládnímu návrhu. "Nebyl splněn ten předpoklad, že především námitky Senátu budou brány plně v potaz," dodal Nečas.

V případě samospráv dnes diskutovaná předloha výslovně uvádí, že NKÚ by mohl prověřovat jen soulad jejich postupu se zákony, nikoli účelnost a hospodárnost. Prověrky by mohly zahrnovat také veřejnoprávní média, tedy Českou televizi, Český rozhlas a Českou tiskovou kancelář. V České národní bance by mohli kontroloři prověřovat dodržování právních předpisů při pořizování majetku a v provozních výdajích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…