Vláda navrhla seškrtat letošní rozpočet o 3,8 miliardy korun

23.08.2013 10:28

Vláda Jiřího Rusnoka v demisi navrhla změnit letošní státní rozpočet. Jeho příjmy a výdaje chce zkrátit shodně o 3,8 miliardy korun, takže plánovaný stomiliardový schodek by měl zůstat stejný. Návrh, který reaguje na aktuální ekonomickou situaci, ale se vší pravděpodobností padne pod stůl, protože kabinet ho předložil sněmovně, kterou příští týden čeká rozpuštění. Zákonná opatření bude sice moci přijímat Senát, ale nesmějí se týkat rozpočtu.

Vláda navrhla seškrtat letošní rozpočet o 3,8 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nová vláda přichází ke jmenování v čele s ministrem financí Janem Fischerem

"Při sestavování státního rozpočtu se vycházelo z tehdy aktuálních dat a prognóz. V průběhu času se však ukázalo, že v některých oblastech šel vývoj jiným směrem, než se původně očekávalo," napsala vláda v důvodové zprávě ke svému návrhu.

Díky nízkým úrokovým sazbám u českých státních dluhopisů navrhla vláda seškrtat výdaje na obsluhu státního dluhu o 3,5 miliardy korun. Současně chce navýšit plánované příjmy této kapitoly o rovné tři miliardy.

Navýšení příjmů vláda navrhla u Ministerstva zemědělství

Příjmy Českého telekomunikačního úřadu vláda navrhla snížit o sedm miliard korun. Důvodem je aukce na kmitočty, kterou úřad v březnu zrušil a kvůli tomu nezíská plánované příjmy. V kapitole Ministerstva životního prostředí chce vláda snížit plánované příjmy o 1,1 miliardy kvůli nižšímu prodeji emisních povolenek.

Naopak navýšení příjmů vláda navrhla u Ministerstva zemědělství, a to o celkem 1,3 miliardy korun. Z toho půl miliardy je určeno na provoz Státního pozemkového úřadu a zbylých 800 milionů na spolufinancování Programu rozvoje venkova.

V kapitole Ministerstva práce a sociálních věcí navrhl Rusnokův kabinet snížit objem peněz na důchody o 1,6 miliardy korun. To podle kabinetu odráží skutečné letošní čerpání těchto peněz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…