Vladimír Dlouhý startuje běh na Hrad. Vezme to přes celou zemi

19.07.2012 6:39

Do klání o funkci prvního přímo voleného prezidenta České republiky se dnes oficiálně zapojí europoslankyně Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL a exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Roitová na tiskové konferenci oznámí, jak bude sbírat podpisy pod kandidaturu a rovněž představí způsob financování kampaně. Dlouhý v pražské Stromovce odstartuje běh Českem, při kterém chce oslovit veřejnost, sebrat podpisy a požádat o podporu.

Vladimír Dlouhý startuje běh na Hrad. Vezme to přes celou zemi
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Před deseti dny zahájil petiční kampaň na podporu prezidentské kandidatury bývalý premiér Jan Fischer. Předseda někdejší úřednické vlády je podle průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů volby hlavy státu. Prvním prezidentským kandidátem, který už má potřebný počet 50.000 podpisů, se stal bývalý premiér Miloš Zeman. Roithová a Dlouhý zatím k favoritům hlasování nepatří. Sbírat podpisy, ačkoli je díky stranické podpoře nepotřebuje, už začal také kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

O prezidentský úřad se chce ucházet i šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. ODS do boje nominovala po stranických primárkách místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, kterého podpoří všichni poslanci a senátoři strany, shánět podpisy tak nebude. Komunisté, u kterých se v kuloárech nečastěji hovoří o europoslanci a prvním evropském kosmonautovi Vladimíru Remkovi, se rozhodnou v září.
  

Volba hlavy státu by se měla konat příští rok v únoru. Kandidátní listinu může podat minimálně 20 poslanců či deset senátorů, což mohou využít straničtí kandidáti, nebo každý plnoletý občan, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50.000 lidmi.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…