Vodička: Politici by po volbách měli uklidnit emoce mezi lidmi

28.10.2013 13:33

Politici by po volbách měli hlavně uklidnit emoce, které mezi občany zavládly v předvolební kampani. V projevu při oslavách výročí vzniku Československa to dnes řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Zároveň varoval před narůstajícími sociálními problémy, zejména ve vyloučených lokalitách, a s tím spojeným nárůstem xenofobie a pochody neonacistů.

Vodička: Politici by po volbách měli uklidnit emoce mezi lidmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na vrchu Vítkov se konal pietní akt při příležitosti 68. výročí ukončení 2. světové války

Vodička v projevu k účastníkům oslav v Národním památníku na Vítkově připomněl, že samostatné Československo si při svém vzniku neslo problém způsobený národnostním složením, který vyvrcholil v době před druhou světovou válkou. "Současná Česká republika nemá národnostní problém. Je však zatížena neméně nebezpečným jevem: zklamáním značné části veřejnosti z politické situace," řekl Vodička.

Občané jsou podle něj frustrováni z ekonomických a politických "zlotřilostí" a narůstajících rozdílů mezi chudými a bohatými. "Existují-li sociální problémy, sociálně vyloučené skupiny, a neřeší-li se tento problém, pak zejména demonstrace neonacistů, kteří tyto jevy zneužívají ve svůj prospěch, jsou masovější, protože se k nim přidávají dosud loajální, avšak do kouta zahnaní občané," řekl.

Frustrace způsobuje xenofobii

Frustrovaní lidé se podle něj zatím uchylují "jen" k narůstající xenofobii. Současným politikům proto doporučil, aby si od zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka vypůjčili ideály společenské snášenlivosti, spravedlnosti a slušnosti. "Rozhodnutí, která budete činit, dělejte s rozvahou, v zájmu ČR a všech jejích občanů, bez ohledu na barvu jejich pleti, politickou příslušnost či vyznání," apeloval Vodička.

V Národním památníku na Vítkově se k oslavě výročí vzniku republiky sešla řada politiků, vojáků, veteránů i občanů. Mezi přítomnými byli ministři financí Jan Fischer a zahraničí Jan Kohout, generál Aleš Opata či předseda Senátu Milan Štěch.

Oslavy 28. října dopoledne zahájil prezident Miloš Zeman. Poprvé v roli hlavy státu před památníkem na Vítkově položil věnec k uctění památky padlých vojáků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…