Právě Výborného návrh se s největší pravděpodobností stane předlohou pro novelu volebního zákona. Výbornému prošel také požadavek na zkrácené projednání volebních paragrafů ve výborech na dvacet dnů.
„Naše úpravy plně respektují poměrný volební systém. Mandáty jsou přidělovány z celostátní úrovně na úroveň krajskou,“ řekl Výborný podle informací serveru E15.cz. Podle návrhu by mělo být zachováno všech čtrnáct volebních krajů. Přidělení mandátů by odráželo celostátní výsledek a následně by se křesla rozdělila mezi kandidáty do krajů. V návrhu je také pětiprocentní hranice vstupu do Sněmovny i pro koalice.
„Jeden volební obvod nadále pokládáme za nejspravedlivější řešení, ale jsme osamoceni,“ reagoval šéf Sněmovny za ANO Radek Vondráček s tím, že při zachování čtrnácti volebních krajů nebudou moci být v regionech zastoupeny malé strany. „Touto variantou se nemá smysl zabývat. Senát je proti a bez jeho souhlasu nelze novelu zákona přijmout,“ uvedl šéf poslanců sociální demokracie Jan Chvojka.
Podle ústavních právníků je právě Výborného návrh vhodnou alternativou k únorovému rozhodnutí Ústavního soudu. Proti zachování volebních obvodů byla přitom původně jak ČSSD, tak SPD. „Chceme přispět ke konsenzu. Po diskusi v širokém politickém spektru ustupujeme z jednoho volebního obvodu a jsme ochotni přistoupit na variantu čtrnácti volebních krajů. Tak je to v zákoně nyní,“ změnil názor místopředseda SPD Radim Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma