Voliči už mají mít lístky, nových průzkumů se do voleb nedočkají

02.10.2018 6:37

Nejpozději dnes mají poslední z více než osmi milionů voličů v Česku dostat hlasovací lístky, na nichž budou jména kandidátů na budoucí obecní zastupitele. Na třetině území republiky, kde se letos volí do horní komory Parlamentu, navíc mají mít také lístky s kandidáty na senátory.

Voliči už mají mít lístky, nových průzkumů se do voleb nedočkají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Nových informací o jejich vyhlídkách na úspěch se lidé ale nedočkají. Ode dneška do sobotního uzavření volebních místností platí zákaz zveřejňování výsledků volebních průzkumů.

Obálky se sadou lístků, informacemi o způsobu hlasování a adresou volební místnosti lidé dostávají zpravidla do poštovních schránek. Pokud by některý volič lístky nedostal, obdrží je ve volební místnosti. Tam se také dozví, zda a kteří kandidáti z voleb buď odstoupili, nebo byli odvoláni.

Volební zákon ukládá zveřejnit tuto informaci na viditelném místě ve volební místnosti. Jde o kandidáty, kteří se nominace vzdali, nebo byli odvoláni do 48 hodin před začátkem voleb.

Ve hře o místa na radnicích zůstalo podle informací na volebním webu 198.272 kandidátů, přičemž sedm desítek přihlášených uchazečů odstoupilo nebo bylo odvoláno. Před čtyřmi lety komunální kandidátky opustilo před volbami 125 přihlášených. Letos je na obecních kandidátkách o zhruba 35.000 adeptů méně než při v roce 2014.

V klání o Senát zůstává všech 236 aktérů, kteří se do něj přihlásili. V průměru to je osm a tři čtvrtě kandidáta na každý z 27 obvodů, kde se o víkendu bude o senátorech rozhodovat společně s volbou místních zastupitelů.

Zákaz zveřejňování průzkumů k volbám má zabránit ovlivňování názorů voličů na poslední chvíli vzhledem k tomu, že průzkumy podle expertů vyjadřují spíše trendy voličské přízně nežli skutečnou podporu stranám. Volební zákon proto stanoví, že tři dny před volbami a ve dnech voleb až do ukončení hlasování „nesmějí být žádným způsobem zveřejňovány výsledky předvolebních a volebních průzkumů“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…