Vondra se do politiky možná ještě vrátí. Má ambice, ale i spoustu nepřátel

30.11.2012 17:32 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Uprostřed tohoto týdne se jedenapadesátiletý Alexandr Vondra rozhodl rezignovat na svůj post ve vládě. Zda se ale nad ním voda české vrcholné politiky uzavřela definitivně, se teprve uvidí. Na miskách vah je jeho fascinace politikou a mocí, na druhé straně existence těch, jimž svým působením na ministerstvu obrany zkřížil plány.

Vondra se do politiky možná ještě vrátí. Má ambice, ale i spoustu nepřátel
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Alexandr Vondra

Pět let ve třech různých vládních funkcích má za sebou Alexandr Vondra. Po epizodních čtyřech měsících ve funkci ministra zahraničních věcí v první vládě Mirka Topolánka následovaly dva roky a čtyři měsíce v pozici prvního místopředsedy vlády pro evropské záležitosti ve druhé Topolánkově vládě a začátkem prosince se uzavře po dvou letech a pěti měsících jeho mise v čele ministerstva obrany.

Jde pro jedenapadesátiletého exsenátora o definitivní konec v domácí vrcholové politice? Nebo v ní ještě signatář a později mluvčí Charty 77, zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla, náměstek ministra zahraničních věcí z let 1992-97, český velvyslanec v USA v období 1997-2001 a vládní zmocněnec pro přípravu summitu NATO v Praze neřekl poslední slovo a můžeme se za čas dočkat jeho návratu na politické výsluní?

Inteligentní bojovník se zajímavou minulostí

Podle politologa Lukáše Jelínka by Alexandra Vondru mohlo do budoucna zvýhodňovat to, že v ODS je slabá personální nabídka. „Navíc on je bojovník, člověk, který má velmi silný tah na branku. Dobře se také orientuje v zahraničně-politické i bezpečnostní oblasti, což jsou všechno věci, které by ho mohly předurčovat k návratu. Navíc se jedná o člověka se zajímavou minulostí a o člověka velmi inteligentního,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj prokázal Vondra schopnost bojovat už před listopadem 1989, nebo když se zasazoval za umístění amerického radaru na českém území proti většině veřejného mínění, nebo když bojoval za svoji pozici uvnitř ODS, která nebyla jasná ani předem daná. „Bojovný typ určitě je, možná až příliš. Vůbec se nekouká, co se děje kolem něj, nezajímají ho nálady veřejnosti. Zajímá ho jenom cíl, kterého chce dosáhnout. A myslím si, že pokud si v budoucnu podobný cíl vytýčí, tak za ním půjde jako buldok. To je pro něj typické,“ tvrdí Lukáš Jelínek.

Mocichtiví spolustraníci ho už ke stranickému vrcholu nepustí

„ODS sice nemá mnoho šikovných a nadějných politiků, ale ten moravský rezervoár, do kterého se pořád chodí pro nové a nové tváře, které se objevují ve vládě i ve vedení strany, je bezedný. Tam je tolik mocichtivých a funkcíchtivých osob, že s nimi v budoucnu nebude moci pan Vondra soupeřit,“ namítá pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil s tím, že se nedomnívá, že by kauza ProMoPro už pro Vondru skončila. „Ta se může kdykoli obnovit a použít jako argument pro to, kdyby pan Vondra měl zájem nebo byl nějakou skupinou žádán, aby se vrátil do politiky,“ dodává.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře

19:31 Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře

Pro mnohé jsem se stal symbolem neúspěchu. Proto ta stylizace do Ježíše. Pirát Mikuláš Ferjenčík nem…