Vycházet s Ruskem je dobrá věc! Může nám pomoct, udeřil Donald J. Trump. Gratuloval Putinovi, i když poradci psali VELKÝMI PÍSMENY: „NEGRATULUJTE!“

22.03.2018 9:04

Vítězství Vladimira Putina v ruských prezidentských volbách přijala většina západních vůdců chladně. Donald Trump se však netají tím, že svému ruskému protějšku pogratuloval, což vyvolalo na politické i mediální scéně bouřlivé reakce.

Vycházet s Ruskem je dobrá věc! Může nám pomoct, udeřil Donald J. Trump. Gratuloval Putinovi, i když poradci psali VELKÝMI PÍSMENY: „NEGRATULUJTE!“
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Projev Donalda Trumpa na půdě OSN

Jak redakce serveru ParlamentníListy.cz v tomto týdnu informovala, Putinovi k jeho očekávanému vítězství pogratulovali vůdci Číny, Saúdské Arábie, Venezuely, Kuby či Běloruska, ale západní političtí vůdci byli v tomto ohledu spíš zdrženliví. Pouze mluvčí Angely Merkelová se nechal slyšet, že kancléřka pošle ruskému prezidentu telegram. Ostatní zastávají názor, že vzhledem k útoku na bývalého ruského špiona na britské půdě, je třeba se postavit k Putinovu úspěchu zdrženlivě.

Anketa

Chcete, aby čínská CEFC dál investovala v Česku? Nyní posílena o čínský státní kapitál

65%
35%
hlasovalo: 7840 lidí

Výjimkou však udělal Donald Trump, který se k blahopřání Putinovi veřejně přihlásil. „Spojil jsem s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, abych mu poblahobřál k volebnímu vítězství (Obama tak v minulosti rovněž učinil). Fake news média z toho vyšilují, protože chtějí, abych jej tvrdě setřel. Velmi se mýlí. Udržovat standardní vztahy s Ruskem a dalšími státy je správná věc a nikoli chyba, jak média a další tvrdí,“ napsal prezident USA na svém Twitteru.

Trump v dalším tweetu poznamenal, že Rusové mohou Spojeným státům a jeho západním partnerům pomoci řešit problémy se Severní Koreu, Sýrií, Islámským státem, Ukrajinou, Íránem. „Snažil se o to Bush, ale nevěděl přesně jak na to. Clinton a Obama chtěli to samé, ale těm zase chyběla potřebná energie a schopnost dostat se s druhou stranu na jednu vlnu. Mír musíme prosadit přes všechny překážky!“ dodal prezident s tím, že se v dohledné budoucnosti s Putinem plánuje setkat.

Trump podle všeho učinil rozhodnutí pogratulovat Putinovi na vlastní pěst a jeho poradci mu něco takového nedoporučili. Tuto informaci aspoň včera přinesl deník The Washington Post, když se odvolal na „nejmenované zdroje“ z Trumpovi administrativy. V příslušném dokumentu větu „Negratulujte“ údajně napsali velkými písmeny. Trump nicméně na jejich rady nedal a vysloužil si tak kritiku dokonce z řad republikánů.

Dle očekávání se mezi prvním ozval notorický Trumpův kritik John McCain, někdejší válečný veterán z Vietnamu a v současné době senátor za Arizonu. „Prezident urazil všechny ruské občany, kterým bylo odepřeno právo účastnit se svobodných a férových voleb,“ uvedl letos dvaaosmdesátiletý McCain, který strávil pět let v zajetí vietnamských sil. Jeho slova podpořil také bývalý šéf CIA John Brennan. „Trump nerozumí mezinárodní politice.“

Americká zpravodajská televize CNN vedle samotného výše zmíněného „příběhu“ komentuje úniky z Bílého domu, prostřednictvím kterých se dostala na veřejnost skutečnost, že poradci Trumpa byli proti jeho gratulaci Putinovi. „Informace musel vypustit do světa někdo, kdo je Trumpovi hodně blízký. Věděl nejenom o telefonickém rozhovoru, ale i o tom, že poradci byli proti. Vyzrazení takových informací ukazuje, že Bílý dům nefunguje tak, jak by měl,“ tvrdí CNN.

CNN připomíná, že podobné úniky informace z Bílého domu nejsou ničím novým a podobné věci se pravidelně stávají již od samého počátku, kdy se stal Trump prezidentem země. „Skutečnou motivací těch, co vypouští tyto informace z Bílého domu do médií, může být dvojí. Za prvé si myslí, že je to jediný způsob, jak získat prezidentovu pozornost. A za druhé se domnívají, že by tak mohli změnit jeho názor. A to není zrovna ideální způsob, jak řídit Bílý dům.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…