Zadržují migranty na hranici. Předseda Senátu Štěch: Přijatelný krok. Dnes je vidět, že ...

21.04.2017 18:40

Maďarsko má mít možnost řešit problémy s migranty po svém, včetně jejich zadržení na hranicích. Řekl to během své čtvrteční návštěvy Budapešti předseda českého Senátu Milan Štěch. O jeho jednáních dnes informovala kancelář Senátu. Štěch hovořil s prezidentem Jánosem Áderem, s předsedou parlamentu László Kövérem a s ministry obrany a vnitra. Svá jednání pak zakončil návštěvou Visegrádu. Zprávu přinesla ČTK.

Zadržují migranty na hranici. Předseda Senátu Štěch: Přijatelný krok. Dnes je vidět, že ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Hlavním tématem jednání české delegace v Maďarsku byla migrace, včetně kontroverzního rozhodnutí Budapešti zadržovat migranty na hranicích. To je podle Štěcha přijatelným krokem země, která chce především chránit své občany.

„S tím, jak takzvaný Islámský stát postupně ztrácí své pozice, začíná být naprosto zřejmé, že do Evropy může přicházet stále více jeho bývalých bojovníků, kteří budou žít v naší společnosti. V budoucnosti ale mohou být aktivizováni anebo si navzájem vyřizovat účty, což je pro Evropu extrémně nebezpečné,“ řekl Štěch.

Na základě nových opatření mají žadatelé o azyl pobývat do vyřízení své žádosti pouze ve dvou táborech na jižní hranici Maďarska. Budapešť si kvůli tomu vysloužila kritiku.

Zadržování migrantů na hranicích uplatňovalo Maďarsko již v minulosti, praxi ale zrušilo v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Štěch zdůraznil nutnost nadále rozvíjet spolupráci s Maďarskem, Slovenskem a Polskem na úrovni Visegrádské skupiny. „Maďaři, kteří před dvěma lety provokovali některé západní země systémem ochrany schengenských hranic, v tomto úkolu obstáli. Dnes je vidět, že jimi zvolený způsob obrany byl potřebným a jediným funkčním mechanismem, jak čelit nekontrolovanému přílivu migrantů,“ řekl Štěch.

Maďarští partneři podle kanceláře Senátu zároveň ocenili, že už v roce 2015 Česko jako jedna z prvních zemí podpořilo maďarskou vládu ve stavbě hraničního plotu.

S maďarskými ministry hovořil Milan Štěch také o hrozbách terorismu v Evropě, o možnostech společné evropské obrany a o modernizaci armády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…