Zadržují migranty na hranici. Předseda Senátu Štěch: Přijatelný krok. Dnes je vidět, že ...

21.04.2017 18:40

Maďarsko má mít možnost řešit problémy s migranty po svém, včetně jejich zadržení na hranicích. Řekl to během své čtvrteční návštěvy Budapešti předseda českého Senátu Milan Štěch. O jeho jednáních dnes informovala kancelář Senátu. Štěch hovořil s prezidentem Jánosem Áderem, s předsedou parlamentu László Kövérem a s ministry obrany a vnitra. Svá jednání pak zakončil návštěvou Visegrádu. Zprávu přinesla ČTK.

Zadržují migranty na hranici. Předseda Senátu Štěch: Přijatelný krok. Dnes je vidět, že ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Hlavním tématem jednání české delegace v Maďarsku byla migrace, včetně kontroverzního rozhodnutí Budapešti zadržovat migranty na hranicích. To je podle Štěcha přijatelným krokem země, která chce především chránit své občany.

„S tím, jak takzvaný Islámský stát postupně ztrácí své pozice, začíná být naprosto zřejmé, že do Evropy může přicházet stále více jeho bývalých bojovníků, kteří budou žít v naší společnosti. V budoucnosti ale mohou být aktivizováni anebo si navzájem vyřizovat účty, což je pro Evropu extrémně nebezpečné,“ řekl Štěch.

Na základě nových opatření mají žadatelé o azyl pobývat do vyřízení své žádosti pouze ve dvou táborech na jižní hranici Maďarska. Budapešť si kvůli tomu vysloužila kritiku.

Zadržování migrantů na hranicích uplatňovalo Maďarsko již v minulosti, praxi ale zrušilo v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Štěch zdůraznil nutnost nadále rozvíjet spolupráci s Maďarskem, Slovenskem a Polskem na úrovni Visegrádské skupiny. „Maďaři, kteří před dvěma lety provokovali některé západní země systémem ochrany schengenských hranic, v tomto úkolu obstáli. Dnes je vidět, že jimi zvolený způsob obrany byl potřebným a jediným funkčním mechanismem, jak čelit nekontrolovanému přílivu migrantů,“ řekl Štěch.

Maďarští partneři podle kanceláře Senátu zároveň ocenili, že už v roce 2015 Česko jako jedna z prvních zemí podpořilo maďarskou vládu ve stavbě hraničního plotu.

S maďarskými ministry hovořil Milan Štěch také o hrozbách terorismu v Evropě, o možnostech společné evropské obrany a o modernizaci armády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…