Zaorálek odhalil, co by mohlo vyřešit migrační tlak v Evropě

15.06.2017 19:42

Předpokladem pro řešení migrační krize je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyrovnání ekonomických rozdílů mezi členskými zeměmi EU. Až ve chvíli, kdy bude v zemích EU srovnatelná životní úroveň, se lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů, rovnoměrně rozdělí, řekl šéf české diplomacie na konferenci Prague European Summit, která se zabývala budoucností EU. Zaorálek dodal, že vidí příčinu krizí, jimiž Evropa prochází, v rostoucí sociální a ekonomické nerovnosti.

Zaorálek odhalil, co by mohlo vyřešit migrační tlak v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Migranti, kteří míří do EU, si jsou podle Zaorálek dobře vědomi rozdílů v životní úrovní v bohatých a chudších členských zemích. "To je příčina, proč je břemeno migrace v Evropě rozděleno tak nerovnoměrně, a proto je tak obtížné dosáhnout rovnoměrného rozdělení," uvedl. Lidé se podle něj přirozeně přesouvají tam, kde mají větší možnosti zajistit si vlastní budoucnost.

Řešením migračního tlaku, kterému EU v posledních dvou letech čelí, podle něj proto nejsou kvóty, podle kterých by si desetitisíce lidí rozdělily členské země. "Odpovědí zjevně je ekonomická a sociální konvergence mezi zeměmi EU spíše než v pokusech rozdělit lidi podle kvót, jako by byli nehybné objekty, které zůstanou tam, kde jim určí komise," prohlásil šéf české diplomacie.

V diskusi s místopředsedou Evropské komise Franzem Timmermansem o rizicích, která přináší migrace, pak Zaorálek upozornil na to, že řada teroristických útoků z poslední doby je spojena s lidmi z odlišného kulturního prostředí. Poukázal na to, že v České republice nedochází k těmto "zvěrstvům", protože mezi lidmi z Ukrajiny nebo Vietnamu nejsou teroristé.

Timmermans oponoval a zdůraznil, že za teroristickými činy stojí většinou potomci přistěhovalců, ne lidé z uprchlických táborů. "Rozumím tomu, že v zemích, jako je Česká republika, které nemají zkušenosti s migrací, se lidé bojí a chtějí se vyvarovat chyb, které jsme udělali my," podotkl Timmermans. Nesouhlasí však s tím, že by matky s dětmi utíkající před válkou představovaly bezpečnostní riziko.

Zaorálek, který je od úterka také lídrem ČSSD do podzimních parlamentních voleb, mluvil i o krizi sociálnědemokratických stran v EU. Považuje za nebezpečné, aby jejich místo v politických systémech zaujaly radikální strany nebo hnutí bez jasného programu. Slábnoucí pozice sociálních demokracií podle něj rovněž souvisí s rozdělováním společnosti na chudé a bohaté.

Podle Timmermanse volby v Británii ukázaly, že do politické mapy Evropy začíná promlouvat nová generace Evropanů, která se dosud do politiky příliš nezapojovala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…