Podle Zaorálka bude společná deklarace s Číňany obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům a o jejich významu. Text dokumentu se podle něj navíc ponese ve stejném duchu jako obdobná prohlášení, která s Čínou uzavřely jiné evropské státy jako Německo, Francie, Británie nebo Dánsko.
„Pokud chceme s Čínou vést dialog, není možné to redukovat jen na to, že jsou tu dva segmenty (lidská práva a obchod - pozn. ČTK) a ty vyměňujeme mezi sebou. To je hrubá generalizace, kterou musím odmítnout," řekl Zaorálek českým novinářům před pondělním příletem do Pekingu.
Kromě Wanga se šéf české diplomacie dnes v čínské metropoli setká také s vicepremiérem pro zahraniční věci Jang Ťie-čch'em, prvním náměstkem ministra zahraničního obchodu Čung Šanem a vedoucím mezinárodního odboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuejem.
V Číně Zaorálek setrvá do středy. Je prvním českým ministrem zahraničí po 15 letech, který navštívil tuto politickou i ekonomickou velmoc, s níž chce česká vláda posilovat jak politické, tak hospodářské vztahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk