Zaorálkův náměstek: Evropa trpí nedostatkem státníků

27.05.2014 14:41

Víkendové volby do Evropského parlamentu ukázaly na mezery ve fungování tradičních stran. Trpí zejména personální vyčpělostí a neschopností vysvětlit voličům důležitost voleb, myslí si náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Zaorálkův náměstek: Evropa trpí nedostatkem státníků
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Úspěch protestních, nacionalistických a euroskeptických stran ve volbách do Evropského parlamentu byl studenou sprchou pro tradiční strany, které jsou sdruženy zejména v Evropské lidové straně a frakci evropských socialistů. Ty totiž naopak oslabily.

Někteří komentátoři větší propad dominantních politických skupin předpovídali. Přisuzovali to finanční, dluhové a ekonomické krizi. Schneider argumenty o ekonomické krizi a jejích sociálních dopadech úplně nezavrhuje, ale zároveň je považuje za trochu alibistické. Máslo na hlavě prý mají i politické elity. Ty totiž nedokážou vysvětlit výhody evropské integrace svým voličům. A pak se populisticky schovávají za bruselskými institucemi.

Celý text ZDE.

„Evropská integrace v posledních letech trpí nedostatkem opravdových státníků, kteří by dokázali voliče přesvědčit, že soustředění na krátkodobé zisky může podkopat základy důvěry v dlouhodobé přínosy společenství evropských národů,“ vysvětluje.

Dokládá to na náladě v Evropě. Z výzkumu společnosti Eurobarometr z roku 2013 vyplývá, že oproti roku 2007 kromě Finska a Rakouska, kde zůstal počet kladných odpovědí stejný, došlo ve všech ostatních zemích k významnému propadu důvěry v Evropskou unii. U jižních zemí, které prošly dluhovou krizí, byl pokles největší, více jak poloviční. V případě Německa, Švédska i České republiky klesla důvěra o celou třetinu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…