Zelení chtějí spasit českou politiku. Vymysleli pro politiky návod

18.07.2013 13:41

Poslední události na politické scéně se nelíbí ani Straně zelených. Ta dokonce na své poslední tiskové konferenci představila tři body, které by čeští politici měli dodržovat, pokud chtějí, aby z politiky zmizela korupce.

Zelení chtějí spasit českou politiku. Vymysleli pro politiky návod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Zelení přišli s návrhem protikorupčního zákona, který má spasit českou politiku. „Ukazuje se, že vymýtit korupci justičními prostředky nelze, nebo to je velmi komplikované. Proto jsme se zaměřili na připravení kvalitnější legislativy,“ říká k tomu předseda Strany zelených Ondřej Liška. Zveřejnili zatím její tři body - zákon na ochranu whistleblowerů, zákon o financování politických stran a stanovení jasných pravidel pro lobbing. Pokud by se uvedl v život například zákon na ochranu whistleblowerů, slibuje jeho autor, senátor Libor Michálek, roční úsporu až 25 miliard korun!

„Zákon na ochranu oznamovatelů korupce může přinést roční úsporu minimálně 25 miliard korun, a to pouze v oblasti takzvaných ostatních externích služeb státních institucí a státem ovládaných společností," tvrdí senátor. A co přesně požaduje strana v návrhu o zákonu financování politických stran? Především to jsou transparentní účty, dary s jasným původem a také limit nákladů na volební kampaně.

Sněmovna se musí brátnit chapadlům podnikatelů

Zelení se ve svých návrzích dotkli také neodmyslitelné součásti české politiky - lobbingu. Nechtějí ho zcela vymýtit, chtějí ale pro něj jasná pravidla.

„Veřejné zakázky nemohou být nadále pokladničkou pro lobbistické skupiny propletené často s velkými politickými stranami, které vydělávají na předražených nákupech. Lepší regulace lobbingu pak naučí sněmovnu a vládu bránit se dosahu chapadel politických podnikatelů, kteří si vylepšují zákony pro svůj výhodnější byznys," dodává k návrhu předseda Liška.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…