Zeman? Babiš? Letná? Profesor, který útočil na Milion chvilek, přitvrdil. I proti EU

14.08.2019 11:47 | Zprávy

U Xavera byl jako host profesor Jiří Chýla – a s Xaverem se nebavili o jaderné fyzice. Bavili se o Zemanovi a Babišovi. „Zeman Ústavu nepřekračuje,“ řekl. „Ten, kdo porušil zákon, není Babiš, ale ty řídicí orgány,“ šokoval fyzik. V médiích se prý o tom nemluví, protože lidi jsou líní si sednout a přečíst si to. Došlo i na Bundestag…

Zeman? Babiš? Letná? Profesor, který útočil na Milion chvilek, přitvrdil. I proti EU
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Do Xaverovy XTV přišel jako host vysokoškolský profesor subjaderné fyziky z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Jiří Chýla. V pořadu však není kvůli povídání o jeho zajímavé práci: „Čtu vaše články na Aktuálně.cz, kde se vyjadřujete k těm veřejným věcem, řekl bych z jiného úhlu, než by člověk předpokládal, které mě velmi zaujaly a byl bych rád, kdybychom o tom mohli tady pohovořit,“ řekl moderátor Xaver Veselý. A ptá na článek s titulkem „Jak zkrotit naše prezidenty“. – „Vy znáte způsob, jak zkrotit naše prezidenty?“ zeptal se Xaver.

Profesor odpověděl: „Já si myslím, že ta zkušenost, kterou pobíráme v poslední době, ukazuje na to, že by bylo potřeba mírně změnit Ústavu. Já tam píšu o tom, že ústava německá, postavení německého prezidenta, postavení německého kancléře, jsou vlastně vhodnější, je to jediný způsob, jak omezit to, co vidím u prezidenta Zemana, který bohužel má v některých věcech pravdu v té ústavě, já jsem o tom diskutoval s jedním velmi renomovaným právníkem. V té ústavě, v článku 62 je napsáno: ‚Prezident jmenuje a odvolává členy vlády, vládu i premiéra,‘ a teď v případě členů vlády i vlády jako takové, je v jiných paragrafech napsáno: ‚Prezident jmenuje a odvolává členy vlády na návrh premiéra, jmenuje na návrh premiéra, odvolává, pokud nepodá demisi jako třeba po volbách. V případě premiéra tam není žádný další paragraf, který by říkal, v jakém případě. Ta ústava vlastně dává možnost, že by prezident kdykoliv odvolal premiéra, i kdyby měl podporu celé Sněmovny, protože v článku 62 je to napsáno. Já jsem tedy o tom mluvil s jedním velmi renomovaným právníkem a ten mí řekl: ‚Ano, je to tam, bohužel‘, samozřejmě kdyby to udělal, tak by to bylo chápané špatně, ale bohužel to v té ústavě je. Já si myslím, že mírně tu ústavu upravit, směrem k německé, speciálně to, jakým způsobem je německý kancléř volen, role německého prezidenta je jen v těch okamžicích, kdy se sněmovna nebo teda Bundestag, není schopen se rozhodnout. Stálo by za to o těchto věcech hovořit v souvislosti s tím, aby se náš systém neposouval do poloprezidentského,“ zakončil odpověď Chýla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O mandát za Babišem, jásala Pekarová. Výzkumník ji zpražil: To byly eurovolby, ne sněmovní

16:25 O mandát za Babišem, jásala Pekarová. Výzkumník ji zpražil: To byly eurovolby, ne sněmovní

Poslední průzkum STEM před volbami do Evropského parlamentu při konfrontaci se skutečnými výsledky r…