Zeman má důvod k obavě, píší v Rakousku

15.01.2018 13:10

Současný český prezident Miloš Zeman má větší důvod k obavě, že neobhájí ve druhém kole voleb svou funkci, než se dosud zdálo. V dnešních komentářích k českým prezidentským volbám se na tom shodují rakouské deníky Die Presse a Der Standard. Zprávu převzala ČTK.

Zeman má důvod k obavě, píší v Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancelář prezidenta republiky

Podle The New York Times (NYT) se Češi budou za čtrnáct dní rozhodovat mezi příklonem k Východu a k Západu. Zemanovo vítězství by podle amerického listu v nejistých časech ovlivnilo českou pozici v Evropské unii.

Podle Die Presse se množí náznaky, že Zemanův rival Jiří Drahoš má ve druhém kole lepší šanci na vítězství, než se původně čekalo. Dosud sebevědomá hlava státu je v těžké pozici a je si toho vědoma, napsal rakouský list. Zeman „zná své pappenheimské“ a ví, že Češi mají sklon k tomu sešikovat se za tím kandidátem, který v prvním kole prohrál. „Šance obou jsou padesát na padesát,“ píše v komentáři Die Presse.

Drahošovi podle rakouského listu hraje do karet, že se za něj postavilo několik neúspěšných kandidátů z prvního kola. Die Presse také připomíná, že inspirací nestranického českého profesora chemie se stal slovenský prezident Andrej Kiska, který před několika lety o prezidentský post úspěšně bojoval se zkušeným politikem a tehdejším premiérem Robertem Ficem.

Proti Zemanovi hovoří podle Die Presse i to, že se řadě Čechů nelíbí jeho záliba v provokacích i v alkoholu, či fakt, „že opakovaně řády vyznamenal oblíbence dřívějšího socialistického režimu, včetně bývalých spolupracovníků tajné policie“. Řada Čechů se obává, že by se jejich země se Zemanem v čele mohla přiklánět stále více na Východ, napsal Die Presse.

„Studenou sprchou“ byla pro Zemana překvapivá kritika jeho zahraniční politiky ze strany premiéra Andreje Babiše i doporučení předsedy vlády, aby se prezident distancoval od některých svých spolupracovníků. „Tyto nečekané výroky ukazují, že si Babiš dokáže představit vítězství Drahoše, se kterým by musel spolupracovat,“ píše v dnešním vydání rakouský list.

Zemanův hrubý jazyk se často zdá být vypočítaný

Výhodou „vysoce zkušeného“ Zemana by ale před druhým kolem mohla být účast v debatách s „rétoricky zaostávajícím“ Drahošem. Slabinou bývalého předsedy Akademie věd, které bude chtít prezident využít, je podpis pod výzvou k přijímání válečných uprchlíků. „Pokud Zeman tuto kartu použije, což se dá předpokládat, mohly by se váhy nakonec přece jen přiklonit na jeho stranu,“ dodává Die Presse.

Podle listu Der Standard musí nyní prezident Zeman, který je pro své odpůrce symbolem „zkostnatělých mocenských struktur, radikalizace rétoriky a nápadně velkého příklonu k Rusku a Číně“, vyjít ze zálohy a začít se svým protikandidátem Drahošem aktivně politicky bojovat. Nejpozději v sobotu večer se totiž podle listu prezidentské volby v Česku staly „referendem o Zemanovi“.

Podle listu The New York Times druhé kolo prezidentských voleb ukáže, „zda bude Česko dál taženo na východ směrem k Rusku a k Číně, nebo zda se plně vrátí do náruče Evropské unie“. Prezident Zeman je podle něj „jedním z nejpřímočařejších“ populistických vůdců, kteří se v poslední době dostali k moci díky lidem, již se cítí být ignorováni, nedůvěřují institucím a bojí se uprchlíků z muslimských zemí.

Zemanův hrubý jazyk se často zdá být vypočítaný tak, aby urazil intelektuály v Praze. Někteří voliči to podle amerického listu obdivují jako „autentický hlas obyčejného lidu“. Jazyk současného prezident je podle mnohých nejen urážlivý, ale otevírá také dveře skupinám, které až donedávna dlely na okraji politického života v Česku včetně „neofašistické skupiny“ SPD, napsal NYT.

Také americký list si všímá, že se po prvním kole změnil dosud vzájemné výhodný vztah prezidenta a premiéra Babiše. „Ve zjevné snaze se pojistit“ Babiš o víkendu Miloše Zemana kritizoval, i když jej před prvním kolem plně podpořil, poznamenal The New York Times.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakovina, tubera, HIV? Nevadí, vzhůru do války. Na Ukrajině zašli zase o kus dál

8:40 Rakovina, tubera, HIV? Nevadí, vzhůru do války. Na Ukrajině zašli zase o kus dál

Ukrajina hledá vojáky pro válku s Ruskem kde může. Nejen v zahraničí, ale i mezi nemocnými. Podle no…