Zemanova Mynáře a „jeho“ firmu podepřel přímo prezident Kyrgyzstánu

24.07.2017 11:11

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se postavil za české investory ze společnosti Liglass Trading. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že firma po definitivním schválení příslušné dohody během 30 dnů vyplatí ruskou společnost, čímž by měla skončit kritika českého převzetí výstavby vodních elektráren v této středoasijské zemi.

Zemanova Mynáře a „jeho“ firmu podepřel přímo prezident Kyrgyzstánu
Foto: prezident.kg
Popisek: Kyrgyzský prezident Atambajev s majitelem firmy Liglass Trading CZ Michaelem Smelíkem

„Češi do měsíce zaplatí 37 milionů dolarů (téměř 827 milionů Kč) firmě RusGidro, aby umlčeli to ‚štěkání‘,“ řekl Atambajev podle serveru Tazabek.kg. Dodal přitom, že v opačném případě bude Biškek hledat jiného investora.

Liglass Trading má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. O české firmě a její schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů, více než milion dolarů musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku.

Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren, připomněl server a dodal, že celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Atambajev se podle kyrgyzských médií v minulosti zavázal, že dostavbu narynské kaskády osobně zabezpečí do konce svého mandátu. Do potíží se budování dostalo, když Kyrgyzstán před půldruhým rokem vypověděl smlouvu s ruskou společností RusGidro, která údajně neměla na výstavbu dost peněz. Mandát Atambajevovi končí letos v říjnu.

Atambajev dnes poznamenal, že si již zvykl, že jeho počínání napadá hned „celá smečka“ oponentů, podle kterých kontrakt s Ruskem a společností RusGidro neměl být vypovězen.

„Udělali jsme naprosto správně, že jsme smlouvu s Ruskem vypověděli. Přesvědčil jsem se o tom já sám i prezident Ruska, že ruské společnosti se nechystaly kaskádu stavět. Chovaly se v tom duchu, že ‚toto je naše, nesahejte nám na to‘,“ hájil se prezident. Zdůraznil, že je nutné nehledět na to, co říkají Spojené státy či Rusko, ale myslet výlučně na zájmy Kyrgyzstánu.

Pochybnosti ohledně české společnosti Liglass Trading vyvrátil podle hlavy státu šéf celé skupiny v interview rozhlasové stanice Azattyk: „Ptal se, ‚čeho se bojíte?‘ Řekl bych, že někteří soudruzi (...) se bojí toho, že se projekt uskuteční,“ poznamenal.

Upozornil, že jakmile zmíněná dohoda bude 4. srpna schválena valnou hromadou akcionářů kyrgyzského Energoholdingu, Češi budou muset během měsíce zaplatit 37 milionů dolarů firmě RusGidro, čímž umlčí výhrady vůči této společnosti.

Kritika podle prezidenta plyne z obav, že se projekt uskuteční, tak jako v případě jiných projektů, které dokázal dotáhnout do konce. Je přesvědčen, že se tak stane i v tomto případě. Kyrgyzstán počká do konce srpna, zda česká firma zaplatí, co zaplatit má. „Pokud ne, budeme hledat jiného investora,“ řekl prezident.

Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července za Atambajevovy přítomnosti.

Jak však píše server Lidovky.cz, ve hře je stále to, že kyrgyzští politici kontrakt zruší. „Podle mě je nemyslitelné, že by zakázka nebyla dřív či později zrušena,“ uvedl poslanec kyrgyzského parlamentu Janar Akaev. Ten je nestraníkem za vládní Sociálně demokratickou stranu, v minulosti byl šéfem tiskového odboru prezidenta. Byl také investigativním reportérem rádia Svobodná Evropa, rok strávil rovněž i v Praze. 

„Nechtělo se nám věřit, že takto falešná či nastrčená firma se může dostat ke kyrgyzskému národnímu pokladu. Voda je náš nejdůležitější a nejstrategičtější přírodní zdroj,“ uvedl.

Původní text ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…