Změna pohlaví jako pracovní benefit. Velká americká korporace zavádí novinku

27.06.2018 14:20

Nejste-li šťastní se svým pohlavím, jděte pracovat pro Starbucks. Alespoň tak působí rozhodnutí, které řetězec Starbucks uvedl do praxe.

Změna pohlaví jako pracovní benefit. Velká americká korporace zavádí novinku
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

Řetěz Starbucks, který prodává kávu vyrobenou „za férovou cenu“ se rozhodl k zásadnímu kroku. Bude zaměstnancům nyní spoluhradit nejenom operace na změnu pohlaví, ale i kosmetické operace jako zvětšení nebo zmenšení poprsí, feminizaci obličeje, transplantaci vlasů a podobně.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10350 lidí

„Naše rozhodnutí nebylo hnáno jenom snahou být inkluzivní v našem zdravotním pojištění, ale i dialogy, které jsme vedly s našimi transgender partnery a přáteli, o tom, jak jim tyto operace pomohou být tím, čím chtějí být,“ uvádí Ron Crawford, viceprezident pro benefity ve firmě Starbucks.

Na uvedení této novinky do praxe spolupracovali s World Professional Association for Transgender Health (Světovou organizací pro zdraví transgender lidí). „Navrhli jsme seznam procedur, se kterými by pojišťovny mohly mít problémy,“ uvedl Jamison Green, bývalý prezident této organizace. Jedná se například o zmiňovanou feminizaci obličeje nebo elektrolýzu (odstranění vlasů či chlupů). Mnoho procedur je pouze kosmetických, ale jsou prý nezbytné ve snaze trans lidí stát se takovými, jací chtějí být, říká Green.

Řetězec Starbucks chválí, prý jsou první, kdo s nimi chtěl spolupracovat pro dobro transgender lidí. I viceprezident Crawford se snaží apelovat na ostatní firmy: „Nikdo jiný tohle nedělá. Ale byli bychom neskonale potěšeni, kdyby ostatní zaměstnavatelé začali.“

Studie Americké nadace pro prevenci sebevražd z roku 2014 říká, že 41% z 6 a půl tisíce dotázaných se někdy v životě pokusilo o sebevraždu. Jedním z důvodů může být finanční nedostupnost operací. Sám Green mluví o tom, jak fungovalo podnikové pojištění ve firmě, ve které pracoval v roce 1988. „Byl to bod 17. Žádné služby nebudou poskytovány v souvislosti se změnou pohlaví ,“ vzpomíná. Pamatuje si, jak byl tehdy zoufalý, když chtěl podstoupit změnu pohlaví. „Když vám seberou právo na zdravotnickou pomoc, berou vám kus lidství,“ říká.

Rozhodnutí Starbucksu přichází v čase, kdy se transgender problematika řeší i v Čechách. Jiří (Marie) Feryna na „komunitním centru“ Klinika znásilnil jednu z tamních žen. Za tento akt na něj starosta Prahy 3 za ODS, Alexander Bellu podal žalobu. Pokud tedy bude Feryna chtít podstoupit operace na změnu pohlaví, měl by se nechat zaměstnat u Starbucks.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…