Změny ve zdravotnictví se pacientů téměř nedotknou, slibuje Martin Beneš

21.11.2011 18:55 | Zprávy

Už brzy zaplatíme na lékařských poplatcích víc. Za dva týdny se zvýší poplatky za pobyt v nemocnicích z dnešních šedesáti na sto korun a od prvního ledna se zvýší DPH léčiv na 17,5 procenta. Změnit se má i systém spoluúčasti pacientů při úhradě léčiv. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše se změny pacientů téměř nedotknou.

Změny ve zdravotnictví se pacientů téměř nedotknou, slibuje Martin Beneš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Váha s léky

Pacienti sáhnou do své kapsy při úhradě léků, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu. Jednat by se mělo prý především o tzv. podpůrné a doplňkové přípravky. Která léčiva do této kategorie budou zařazena, zatím ale není jasné.

„Takových léků bez úhrad by mělo být kolem sto osmdesáti, dvě stě léků," uvedl Beneš v pondělním pořadu Impulsy Václava Moravce. Podle jeho slov by se ale toto množství mělo rozrůst až na šest set druhů léků, které stejně podle Beneše doposud pacienti peníze neváhali za tyto léky dát. Pacienti by prý měli být schopni rozhodovat o svém zdraví, tedy o tom, za které léky jsou ochotni zaplatit.

Baťůžkaření se těžko odhaluje

Už dvě desítky let se v České republice rozmáhá fenomén tzv. baťůžkaření, kdy lékařské přípravky pacientům vydávají lékaři namísto lékárníků. Lékaři přitom ze zákona nejsou k vydávání léčiv oprávněni.

„Zákon umožňuje výdej léků lékařem v ojedinělých případech, jsou to např. vakcíny, které lékaři přímo aplikují, nejedná se tedy přímo o výdej," vysvětlil Martin Beneš v rádiu Impuls. Kontrola takovéto činnosti je však komplikovaná. Pro kontrolu výdejů léčiv jsou zapotřebí důkazy, které se velmi těžko opatřují.

„Jedná se zejména o oblast etiky," připustil Beneš. „Je to o té mravní síle, je to o pacientech, kteří vnímají tuto činnost jako nesprávnou."

Související:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

minimální mzda

Dobrý den, tvrdíte, že by měla existovat v EU shodná minimální mzda. Jaká by podle vás měla být? A kdo by ji měl garantovat? Protože asi ne každý zaměstnavatel u nás si může dovolit vyplácet stejné mzdy jako na západ od nás. A ta minimální mzda by se týkala všech zemí EU nebo jen těch, co mají Euro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Otočí Pavel s volebním právem pro 16leté? Holec tuší proč

20:57 Otočí Pavel s volebním právem pro 16leté? Holec tuší proč

„Byl bych opatrný s mladými lidmi a jejich volebními právy, protože v Evropě se rozmáhá takový nešva…