Zoufalý Jiří Pehe: Trump toho za měsíc pokazil více než jiní za celé roky

18.02.2017 18:10

Donald Trump sice není šéfem Bílého domu ještě ani měsíc a už toho dokázal pokazit tolik, že na to jeho předchůdcům nestačily ani celé roky v úřadě, varuje politolog Jiří Pehe. Kdyby nešlo o prezidenta supervelmoci, možná by nás to nemuselo trápit, ale takhle musí prý i Česká republika sledovat, co bude Trump dělat dál.

Zoufalý Jiří Pehe: Trump toho za měsíc pokazil více než jiní za celé roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

45. prezident USA Donald Trump si vyhrnul rukávy a pustil se do díla. Možná by bylo lepší, kdyby se držel zpátky.

„Donald Trump není americkým prezidentem ještě ani měsíc a jeho Bílý dům má už tolik problémů, že by si s nimi jiní prezidenti vystačili na celé volební období. První Trumpovo fiasko přišlo jen pár dní po nástupu do funkce, kdy nejprve způsobil chaos v imigrační politice vydáním dekretu, jímž dočasně zakázal imigraci ze sedmi převážně muslimských zemí, jen aby tento jeho dekret vzápětí zablokovaly americké federální soudy,“ zhodnotil Trumpovo počínání Pehe v komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz.

Celý komentář naleznete zde.

Trump však k vyvolání pozdvižení ani nepotřebuje vydávat exekutivní dekrety. Stačí mu zvednout telefon. Své by o tom mohli vyprávět mexický prezident či australský premiér, kteří mají takový telefonát za sebou.

Když se chtějí novináři od Trumpa dozvědět, jak hodlá dál vládnout, začne je urážet, takže se vlastně nic nedozvíme. Kdyby Spojené státy nebyly supervelmocí, Česká republika by dění v Bílém domě asi nemusela věnovat pozornost, jenže Amerika supervelmocí je a Trump svým počínáním ohrožuje celý Západ. Tak to alespoň vidí politolog.

„Chaos v Bílém domě – naneštěstí i pro nás – není jen vnitřní americkou záležitostí. Zejména nejasná míra vlivu Kremlu na Trumpa vzbuzuje nepříjemné otázky. Od jeho nástupu do funkce ožil konflikt na východní Ukrajině, což se bez přičinění Ruska jen těžko mohlo stát, a Rusové se dopustili vůči USA i několika vojenských provokací,“ podotýká Pehe.

Klasickým příkladem vlivu Kremlu na Bílý dům může být zatím poslední aféra, kvůli které musel odstoupit dosavadní Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Ukázalo se totiž, že navazoval „vládní“ kontakty s Rusy ještě před tím, než se Donald Trump se svou administrativou ujal funkce, a to je ve Spojených státech považováno za nepřijatelné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…